Daugavpils cietoksnis

Pēdējo reizi informācija atjaunota 06.10.2023, 11:42

Daugavpils cietokšņa Apmeklētāju centrs

Nikolaja iela 5, Daugavpils cietoksnis

Tālr.: 65424043, 28686331

E-pasts: cietoksnis@daugavpils.lv

dinaburgascietoksnis.lcb.lv

APRAKSTS

Daugavpils cietoksnis ir ievērojamākais pilsētas kultūrvēsturiskais piemineklis, kā arī Daugavpils pilsētas simbols. Izcila fortifikācijas būve, kuras kopplatība ir lielāka par 150 ha. Austrumeiropā vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs. Fortifikāciju lauzto līniju veido aizsargvalnis ar 8 bastioniem, 6 ravelīniem, 6 kontrgardēm kopā ar citām aizsardzības konstrukcijām: lunetēm, redutēm un aizsarggrāvi. Daugavas kreisajā krastā izvietots tilta nocietinājums. Ikviena cietokšņa detaļa izstrādāta, pielietojot cariskās Krievijas un Eiropas labāko arhitektu skolu būvniecības pieredzi.

Cietoksni 1810. gadā sāka celt Krievijas impērijas armija, lai stiprinātu valsts rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Līdz 19. gadsimta vidum cietoksnis bija viens no Krievijas impērijas 1. klases cietokšņiem, un 85% no cietokšņa nocietinājumiem ir saglabājušies līdz mūsdienām. Tādēļ Daugavpils cietoksnis ietilpst  nocietināto ideālo pilsētu kategorijai.

Cietokšņa iekšpuse plānota pēc tradicionālajiem karavīru pilsētu paraugiem – centrā parādes laukums, ap kuru grupējas administratīvo un dzīvojamo ēku kvartāli. Visas ēku fasādes ieturētas ampīra stilā, izņemot Nikolaja vārtus un Ūdens paceļamo ēku, kuras uzbūvētas neogotikas stilā.

Mūsdienās cietoksnis strauji attīstās kā tūrisma un kultūras centrs, un ik gadu tas piesaista arvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm. Tā senatnīgās ēkas, ielas un nocietinājumi sniedz dažādas vēsturiskas liecības, jo dažādos laika periodos cietoksnī ir atradušās dažādu varu armijas. Ne mazāk nozīmīga ir arī cietokšņa iekšējā apbūve, kurā līdz mūsdienām ir saglabājušās vairākas vēsturiskās ēkas. Šo ēku lielāka daļa ir datēta ar  19. gadsimtu un tās ir savienotas ar 10 ielām, kurām ir atgriezti to vēsturiskie nosaukumi.  

Daugavpils cietokšņa teritorija ir atvērta apskatei un apmeklēšanai jebkurā laikā un tas ir par brīvu, izņemot atsevišķu kultūras iestāžu un pasākumu apmeklēšanu. Lūdzam ievērot Uzturēšanās noteikumus Daugavpils cietoksnī, kas ir izvietoti pie ieejām cietokšņa teritorijā.

EKSKURSIJAS DAUGAVPILS CIETOKSNĪ

Daugavpils valstpilsētas iestāde “Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvalde” Daugavpils cietokšņa apmeklētājiem piedāvā apskates ekskursijas gida pavadībā.

Apskates ekskursijas pa Daugavpils cietokšņa teritoriju gida pavadībā ir iespējams pasūtīt cietokšņa Apmeklētāju centrā un Rotko muzejā. Ekskursiju laikā ir iespēja apskatīt klasicisma un ampīra stilā celtos objektus - Komandanta ēku, Kara hospitāli, kazarmas, ieraudzīt Nikolaja vārtus, caur kuriem bija izveidots pasta trakts Sanktpēterburga - Varšava, pastaigāties pa kazemātiem un uzkāpt cietokšņa vaļņos, kā arī apskatīt parku un lielgabalus.  Ekskursijas dod iespēju izzināt cietokšņa nozīmīgākos vēsturiskos notikumus, faktus un tālākās attīstības plānus. Tādejādi tā ir lieliska iespēja ieraudzīt cietoksni no cita skatu punkta.

Plašāko motorizēto transportlīdzekļu ekspozīciju Latgalē iepazīt aicina Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centrs “Inženieru arsenāls”. Plašo eksponātu klāstu, kā arī ēkas unikālo vēsturi labāk iepazīt palīdzēs ekskursija gida pavadībā.

Mākslas cienītājiem plaša ekskursija gida pavadībā ir pieejama Rotko muzejā. Rotko muzejs ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs Daugavpils cietoksnī, vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Tas piedāvā aplūkot pastāvīgās un mainīgās ekspozīcijas vairāk nekā 2500 m2 platībā.  Līdzās Rotko muzejam atrodama mākslas telpa – “Martinsona māja” ar keramiķa Pētera Martinsona darbu pastāvīgo ekspozīciju “Sapņu pilsēta”, mainīgām keramikas mākslas izstādēm un atvērtiem keramikas fondiem.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!