IZSTĀDE "PĀRNĀKŠANA: ŽAKS ŠAPIRO"

Gleznotājs Žaks (Jakovs) Šapiro piedzima 1897. gadā Krievijas impērijas Vitebskas guberņas Dinaburgā (tagad Daugavpils, Latvija). Būdams koktēlnieka dēls, māksliniecisko izglītību sāka apgūt jau desmit gadu vecumā. Mācījās Krakovas mākslas akadēmijā (Polija, 1915–1918) un Kijivas mākslas akadēmijā (Ukraina, 1918). 20. gadsimta 20. gados paralēli mākslas studijām strādāja par dekoratoru un teātra mākslinieku Krievijas teātros.

1925. gadā Šapiro pārcēlās uz dzīvi Francijā. Pēc emigrācijā dzīvojošo krievu un ebreju mākslinieku kopienas pārstāvju ieteikuma nonāca Parīzes mākslinieku kolonijā “La Ruche” (“Spiets”), kur 20. gadsimta 20.–30. gados dzīvoja un strādāja tādi nākamie mākslas ģēniji kā Modiljāni, Sutins, Šagāls un Ležē. Lai gan daudzas līdz mūsdienām saglabājušās Šapiro skices ir risinātas ļoti reālistiski un liecina par spožu zīmētāja talantu, kas it sevišķi vērojams daudzskaitlīgajos portretos, viņš bija atvērts radošiem eksperimentiem. Mākslinieka gleznas ir tik dažādas, ka tās ir teju neiespējami pieskaitīt noteiktam stilam vai virzienam. Viņa darbos redzama gan kubisma, gan fovisma, ekspresionisma un impresionisma ietekme. Šapiro strādāja praktiski visos žanros – gleznoja portretus, pašportretus, interjerus, klusās dabas un ainavas. Gleznotājam izdevās radīt pašam savu neatkārtojamu mākslas pasauli ar neparastām formām un spilgtām krāsām, kas joprojām raisa mākslas pazinēju, kolekcionāru un galeriju interesi.

Sākot ar 1926. gadu, Šapiro darbi tika izstādīti prestižās Parīzes mākslas galerijās un salonos. 1930. un 1936. gadā Parīzē notika nozīmīgas mākslinieka darbu personālizstādes. Pēckara posmā Šapiro sarīkoja personālizstādes Parīzē (1946, 1949) un Londonā (1950). Viņa darbi tika eksponēti neskaitāmās krievu mākslas izstādēs. Šapiro darbi atrodas Nacionālajā modernās mākslas muzejā Parīzē, Čikāgas mākslas institūtā, A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejā Maskavā, kā arī daudzās privātkolekcijās.


Visi izstādē redzamie Šapiro darbi uz Daugavpili atceļojuši no doktora Šmuela Taca (Ņujorka) privātkolekcijas. Viņa lielā aizraušanās ir ebreju izcelsmes mākslinieki, kurus vieno piederība Parīzes glezniecības skolai un ģimenes saknes Austrumeiropā, it sevišķi kolekcionāra dzimtajā Lietuvā. Īpašu vietu kolekcijā ieņem Haima Sutina un viņa tuvāko draugu darbi – viens no tiem bijis arī Žaks Šapiro.


Izstādes norises laiks: 03.03.2023.-21.05.2023.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!