Šobrīd Daugavpilī

PASĀKUMA “LAVKA” SEZONAS PIRMĀ DISKUSIJA “(R)EMIGRANTI” Pilsētas ziņas

515

Pasākumā “LAVKA”, šīs sezonas pirmajā diskusijā “(R)EMIGRANTI”, piedalījās Daugavpils un Daugavpils novada uzņēmēji un radošo profesiju pārstāvji. Pasākuma viesi dalījās savā pieredzē dzīvojot ārzemēs, atklājot iemeslus, kas lika atgriezties mājās un veiksmes formulu, kas ļāva realizēt savu sapni.

Jeļenas Jonānes - kvesta istabas "Escape Room Daugavpils" īpašnieces, stāsts ir par drosmi un iedvesmu, kas ļāva izveidot vienu no populārākajām izklaides vietām Daugavpilī.

Uz Angliju Jeļena devās uzreiz pēc skolas beigšanas, cerību pilna, plānojot tur studēt mākslu. Diemžēl realitāte izrādījās daudz skarbāka – iestāties augstskolā neizdevās, darbs bija grūts, nebija stabilitātes,  dažbrīd pat nācās dzīvot pusbadā.

Jeļena atgriezās mājās, iemesls ,bija vēlme studēt. Uzsākot studijas Daugavpils universitātē sākās laimīgā dzīve – Jeļena daudz ceļoja un tieši ceļojot, reiz viņa apmeklēja kvesta istabu ārzemēs. Vēlāk tas iedvesmoja viņu izveidot savu uzņēmumu dzimtajā pilsētā. Tagad top jauni projekti – 2 jaunas kvesta istabas, kas atspoguļo sociālo tēmu. Viens no kvestiem ir veltīts neredzīgiem cilvēkiem – vēršot apkārtējo uzmanību tam ,cik grūti ir dzīvot pilnīgā tumsā.

Jeļenai viņas darbs ir sirdsdarbs , viņa uzsver , ka kvests caur šausminošo, tomēr ir stāsts par cilvēku sirds siltumu un savstarpējo attiecību nozīmi, un to cik svarīgi ir atrast pareizo ceļu dzīvē. 

Anitas Ozoliņas stāsts ir par uzkrāto pieredzi un veiksmīgi realizēto ideju. Anita ārzemēs pavadīja 16 gadus. Uz Īriju Anita izceļoja jau kā pieaugusi, realizējusies persona.

Kā stāsta Anita, Īrijā viņai ļoti patika, viņa tur jutās komfortabli, vislielākā cīņa, pašai ar sevi, bija apgūt angļu valodu. Darbs restorānā deva pieredzi, ko tagad Anita realizē savā uzņēmumā. Tad piedzima dēls ,un tas lika atgriezties mājās ,jo neapmierināja medicīniskā aprūpe Īrijā.

Anita atgriezās mājās, lai veidotu savu dzīvi šeit, no jauna. Ja Anitai jautātu vai ir vērts emigrēt, uz ko viņa atbildētu – jā – brauciet , iedvesmojaties, krājiet pieredzi un jaunas idejas,bet atceraties, ka ceļot un dzīvot ārzemēs ir dažādas lietas.

Anita stāsta cik sākotnēji bija grūti atgriežoties mājās, palīdzēja  vēlme attīstīties un mācīties, viņa iesaka izmantot visas iespējas, ko piedāvā visdažādākās struktūras – gan NVA, gan LIAA, gan grantu programmas – piemēram Daugavpils pašvaldības grantu programma “Impulss”.

Galvenais ir ideja un vēlme to realizēt. Anita uzskata,ka  pat visabsurdākā ideja var atrast savu mērķauditoriju. Anita ir realizējusi jau 2 projektus – bērnu centrs “Superkids” un kaķu kafejnīca “Kotoffski”.    

Artjoms Abaras – grupas “Maffiz” mūziķis un dziesmu autors – ārzemēs pavadīja 6, 5 gadus.

Kā pats saka,  dzīve viņam piedāvaja visdaždākās iespējas, tomēr viņš vienmēr zināja, ka grib būt mūziķis. Dzīvoja dažādās pilsētās Anglijā, atgriezās mājās , bet pēc 3 mēnešiem atkal atgriezās ārzemēs , un tikai pēc gada pieņēma galīgo lēmumu , ka dzīvos Latvijā un veidos savu grupu. Artjoms izveidoja savu grupu, kas ir veiksmīgi debitējusi, jo pirmajā gadā, visi grupas mūziķi strādāja ļoti intensīvā režīmā. Viņi strādaja , gan korporatīvos, gan kāzās, gan citos pasākumos.Arī patlaban grupa aktīvi koncertē, bet pats Artjoms ir viens no dalībniekiem, vokālistu konkursā “Laima Voice”. Grupas singls jau skan radio, tiek ierakstītas jaunas dziesmas.

Artjoms ir bezgala priecīgs, ka atgriezās mājas. Viņš novēl katram atrast savu vietu dzīvē, jo tikai, tad cilvēks var būt patiesi laimīgs.

Juris Šadurskis – “JuRita mini zoo” īpašnieks – Anglijā pavadīja 7 gadus,bet ir pārliecināts,ka nekur nav tik labi kā mājās. Viņa iemesls atgriezties mājās , bija saistīts ar karjeras izaugsmi. Diemžēl sasniegt labākus rezultātus neļāva citas valsts  piederība ,darba devējs deva priekšroku vietējam iedzīvotājam. Juris uzsver, ka izveidot karjeru no nulles ārzemēs ir grūtāk , nekā Latvijā. Viņš uzskata, ka emigrēt ir vērts , bet ir jābūt skaidram  mērķim, jāzina kāpēc to dara. Sākot no nulles Latvijā , Juris izveidoja zoodārzu , kur patreiz jau ir vairāk nekā 100 dažādu dzīvnieku.

Juris pelnīti ir viens no veiksmīgākajiem uzņēmējiem Daugavpils novadā.

Jura veiksmes formula - ir jādara tas, kas patīk! Tikai tad var sasniegt rezultātus. Viņa pārliecība ir , ka  rezultāti nenāks uzreiz, varbūt viss nebūs ideāli, bet ja tā būs sirdslieta, jau pats process sniegs gandarījumu.

Juris ir arī Atgriešanās vēstnesis , viņš dalās pieredzē un motivē, tos, kas vēlas ,vai jau atgriezās Latvijā. Vairāk informācijas šeit.

Pateicamies par sadarbību, VARAM un Latgales plānošanas reģionam, kā arī milzīgs paldies organizētājiem – komandai “LAVKA” .

Seminārs tika organizēts konkursa “Remigrācijas sekmēšanas pakalpojumi pašvaldībās”, ko rīko Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) prioritārā pasākuma 2019.-2021. gadam “Diasporas likuma normu īstenošanai (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai “Reģionālās remigrācijas koordinators”) ietvaros.  Vairāk informācijas šeit.

Informāciju sagatavoja: Ivonna Orlova

Daugavpils pilsētas domes Attīstības departamenta

Stratēģiskās plānošanas un starptautisko sakaru nodaļas Starptautisko projektu koordinatores p.i.

tālr.: 654 04226, e-pasts: ivonna.orlova@daugavpils.lv