Tiešsaistes preses konference par aktualitātēm izglītības jomā Izglītības ziņas

959
Tiešsaistes preses konference par aktualitātēm izglītības jomā

Vakar, 19.aprīlī, notika tiešsaistes preses konference par aktualitātēm izglītības jomā. Preses konferencē piedalījās preses pārstāvji, izglītības iestāžu direktori un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes speciālisti. Darba kārtībā uzmanība tika pievērsta diviem jautājumiem: uzņemšanas nosacījumi vidējās izglītības pakāpē 2021.gada 1.septembra, un projekta PuMPuRs atbalsta pasākumiem.

2019.gada 3.septembrī tika pieņemts pilnveidotais Vispārējās vidējās izglītības (vidusskolas) standarts, ko vidusskolā sāka ieviest no visās Latvijas skolās 2020.gada 1.septembra 10.klasē, bet sākot no 2021.gada arī 11.klasē. Vidējās pakāpes mērķis ir palīdzēt jaunietim apzināties savas intereses un spējas un sagatavoties izglītības turpināšanai augstskolā vai profesionālajai darbībai. Jaunais standarts paredz jaunus satura izglītības plānošanas un mācību darba organizēšanas principus.

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības satura nodaļas vadītāja Ināra Sprindžuka klātesošos informēja par to, ka izglītības iestādē 10.klases atvēršanai ir šogad ir jābūt ne mazāk kā 22 skolēniem. Minimālie uzņemšanas kritēriji – vidējais vērtējums veselās ballēs matemātikā, svešvalodā un latviešu valodā ne zemāks kā 5 balles. Saskaņā ar MK noteikumu Nr.591 prasībām izglītības iestāde rīko arī papildus iestājpārbaudījumu/iestājpārbaudījumus.

Preses konferences laikā uzmanība tika pievērsta arī vidusskolas modelim: mācību satura apguve plānota 3 līmeņos (vispārīgajā, optimālajā un augstākajā) un līdz ar to arī valsts pārbaudījumi atbilstoši mācību satura apguves līmenim; satura apguve kursu veidā – pamata, padziļinātie un specializētie kursi; noteikts stundu skaits katram kursam, ko skola var elastīgi plānot ilgākā vai īsākā laika periodā; katra pilsētas vidusskola piedāvās vismaz 2 izvēles variantus/“grozus” ar vismaz 3 padziļinātajiem kursiem. Mācību slodze vispārējās vidējās izglītības posmā jeb stundu skaits mācību satura apgūšanai paliks nemainīgs – maksimāli 36 stundas nedēļā.

Daugavpils pilsētas vispārizglītojošās skolas ir izveidojušas savus piedāvājumus, izglītības programmās iekļaujot vismaz divus mērķtiecīgi izveidotus kursu komplektus/”grozus” ar trīs padziļinātajiem kursiem katrā. Lai mācītos padziļināto kursu, skolēniem jāapgūst optimālā līmeņa pamatkurss. Izglītības iestāde var piedāvāt brīvas izvēles specializētus kursus atbilstoši skolēnu interesēm un izvēļu “groziem”. Stundu plānu trim gadiem veido skolēns saskaņā ar skolas piedāvājumu un savām interesēm. Skolu mājaslapās ir informācija par piedāvātajiem kursu komplektiem un padziļinātajiem mācību priekšmetiem, sākot ar 2021./2022.mācību gadu, kā arī skolās tiek veidotas Kārtības par skolēnu uzņemšanu 10.klasēs (šo informāciju var atrast arī Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes mājaslapā: http://izglitiba.daugavpils.lv/Media/Default/file/=2012/Normativie_dokumenti/Uznemsana_10klase/210408_Uznemsana_10kl_2021-22.pdf)

Plānots, ka skolēni pamatkursus mācīsies galvenokārt 10. un 11.klasē, bet padziļinātos kursus – 11. un 12.klasē atbilstoši skolas veidotajam mācību stundu sarakstam. Pamatkursu apguvei paredzēts veltīt aptuveni 70%  mācību laika, savukārt padziļināto un specializēto kursu apguvei – aptuveni 30% no mācību laika. Ir noteikts optimālais stundu skaits visam kursam, nesadalot to pa mācību gadiem.

Vidusskolas noslēgumā skolēni kārto valsts pārbaudes (VPD) darbus. Skolēnu VPD minimālais skaits var mainīties atbilstoši izvēlētajiem variantiem/”groziem”, t.i., ja skolēns apguvis latviešu valodu, matemātiku, svešvalodu padziļinātajā līmenī, tad viņš obligāti kārto trīs VPD augstākajā līmenī, ja skolēns vismaz divus no priekšmetiem (latviešu valoda, matemātika, svešvaloda) apguvis padziļinātajā līmenī, tad viņš obligāti kārto trīs VPD – 2 augstākajā līmenī, bet vienu – optimālajā; savukārt, ja skolēns vismaz vienu no priekšmetiem (latviešu valoda, matemātika, svešvaloda) apguvis padziļinātajā līmenī, tad viņš obligāti kārto četrus VPD – 1 augstākajā līmenī, divus – optimālajā līmenī, plus vēl 1 priekšmetu, kuru apguvis augstākajā līmenī, bet, ja skolēns visus priekšmetus (latviešu valoda, matemātika, svešvaloda) apguvis optimālajā līmenī, tad viņš kārto piecus VPD – šos visus trīs priekšmetus optimālajā līmenī, plus vēl 2 priekšmetus, kurus apguvis augstākajā līmenī.

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības atbalsta nodaļas vadītāja Lidija Plavinska pastāstīja, ka jau trešo gadu 8 Daugavpils pilsētas skolās turpina darbu ESF projekts Nr.8.3.4. “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (projekts PuMPuRs), kuru īsteno IKVD. Iestājoties Covid-19 pandēmijai, projektā paredzētais atbalsts iesaistītajiem izglītojamajiem arī tika nodrošināts attālināti. Ārkārtējās situācijas ierobežojumi izglītības procesā ir veikuši korekcijas un aktualizējuši emocionālās problēmas gan skolēniem, gan vecākiem, gan skolotājiem. Izglītības pārvaldes psihologi, strādājot attālināti, ik dienu sniedz konsultācijas telefoniski, lai mazinātu attālināto mācību negatīvo ietekmi uz mentālo veselību, grūtībām mācīties un esošo nomāktību. Īpaši svarīgi šobrīd uzrunāt skolēnus, kuriem ir nepieciešams psihoemocionālais atbalsts. Skolu psihologi un sociālie pedagogi sniedz konsultatīvo atbalstu projektā iesaistītajiem skolēniem, lai mazinātu priekšlaicīgus mācību pārtraukšanas riskus un veicinātu motivāciju turpināt izglītību.

Papildus projektā “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” paredzētajām konsultācijām jau otro gadu tiek izsludināts Jaunatnes iniciatīvas projektu konkurss, kas sniedz skolēniem iespēju arī piedalīties dažādās aktivitātēs ārpus formālās izglītības, lai ieinteresētu un motivētu skolēnus aktīvāk iesaistīties izglītības procesā.

No 2021./2022.mācību gada projektā PuMPuRs atbalstu varēs saņemt arī 1.-4.klašu skolēni, kam tas būs nepieciešams. Turklāt projekta PuMPuRs īstenošanas laiks ir pagarināts līdz 2023.gada 31.decembrim.

 

Pielikumā: Preses konferences prezentācija

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Ilona Bohāne (tālr. 65432102)

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!