Šobrīd Daugavpilī

Mākslas impulsi un kosmiskas ainavas jaunajā izstāžu sezonā Rotko muzejā Kultūras ziņas

2371

Ar diviem idejās un krāsās spilgtiem izstāžu projektiem Rotko muzejā Daugavpilī sākusies Ziemas izstāžu sezona. Šī izstāžu sezona īpaša ar to, ka pārstāvēto autoru skaita ziņā tā ir viena no bagātākajām Rotko muzeja vēsturē.
“Rotko muzeja Ziemas izstāžu sezona ir īpaša ar to, ka mēs aktualizējam stāstu par mākslu kā vispārēju impulsu,” stāsta Rotko muzeja vadītājs Māris Čačka, “no diviem lielākais ir kā reiz ar šādu nosaukumu. Izstādes projekts nāk no “Pashmin” konsorcija Hamburgā, Vācijā, kas pārstāv un 9 mākslinieku atšķirīgā, bet, tomēr vienotā stāstu valodā analizē šo tēmu.”
Šī ir jau ceturtā reize, kad Daugavpilī skatāma “Pashmin” mākslas konsorcija veidotā izstāde. Tā vadītājs Nurs Nuri uzsvēra, ka mākslas konsorcijam un Rotko muzejam ir kopīgas vērtības, kas ir veiksmīgas sadarbības pamats. Jaunajā izstādē “KOSMIKI DYNAMI: māksla kā vispārējs impulss” paveras plašs mākslinieciskās jaunrades spektrs, aicinot apmeklētājus ceļojumā, kas sola sastapšanos ar dažādām perspektīvām un medijiem.
Atklājot izstādes vēstījumu, “Pashmin” mākslas konsorcija vadītājs Nurs Nuri (Nour Nuri) norāda: “Šobrīd mēs visi dzīvojam pārmaiņu un nedrošības laikā, transformācijas – lielu transformāciju laikā, kad pasaule mainās. Un arī mākslinieki domā par šīm pārmaiņām un par to, ko tās nozīmē mums, cilvēkiem un ko tās nozīmē mākslai. Un tas arī bija mūsu galvenais atlases kritērijs, ja tā var teikt, šīs izstādes veidošanā, lai mākslinieki, kurus mēs atvedām uz Daugavpili savos darbos atspoguļotu kā viņi šajā pasaulē jūtas un kā viņi šo pasauli redz. Liela daļa mākslinieku, protams, reflektē arī par nākotni, ne tikai par aktuālo šī brīža situāciju, bet arī par to, kā tā varētu attīstīties tālāk. Un tātad, dzīvība un tās turpinājums, sapņi un nākotne arī ir tādi spēcīgi motīvi, jautājumi, kas izskan šajā izstādē.”
Šajā izstādē apmeklētāji redzēs arī apjomīgu gleznu sēriju, kas tapusi valdzinošajā izelpas tehnikā. Māksliniece Mona Moleo lieto salmiņus, lai smalki izkliedētu krāsas uz audekla, nevainojami sapludinot intuitīvu abstrakciju un neoplasticisma elementus.
“Tie ir mani pirmie darbi. Visi šie darbi ir mani pirmie eksperimenti. Tās ir emocijas, sajūtas, jutīgums, bailes, saikne ar visumu un visuma enerģija. Katram darbam ir sava enerģētika. Katram darbam ir sava dvēsele. Tie visi ir kā mani bērni,” izrādot savus darbus atklāj māksliniece Mona Moleo.
Otrs Ziemas izstāžu sezonas jaunums ir Baltkrievijā dzimušās mākslinieces Hannas Mjadzvedzevas skulpturāli meditatīvo objektu kopa personālizstādē “Ainavas”, par kuru plašāk stāsta Rotko muzeja izstāžu kurators Aivars Baranovskis: “Tā būs tāda ārkārtīgi smalku, delikātu keramikas darbu, veidotu porcelānā, akmensmasā, ekspozīcija. Un katrs darbs, jāsaka, viņa strādā tādā tehnikā, kas ir laikietilpīga. Tad nu katrs no šiem darbiem ir veidots vairāku nedēļu garumā. Un tās ainavas ir, protams, ne jau tādas tieši ainavas, konkrētas ainavas, kuras ir kaut kur noskatītas, bet drīzāk kā tāds vienojošais nosaukums tam, kāda sajūta rodas skatoties gan uz šiem te darbiem, gan, tā teikt, kopējais vadmotīvs.”
Rotko muzeja Ziemas izstāžu sezonā papildus mainīgajām izstādēm skatāma arī Marka Rotko oriģināldarbu ekspozīcija, krājuma izstāde “Nr. 2 [Bez nosaukuma]”, kā arī starptautisko laikmetīgās keramikas konkursa izstādi “Martinsona balva” un lietuviešu keramiķes Agnes Šemberaites personālizstādi “Baiļu vārdošana”. Savukārt Martinsona mājā vēl aizvien aplūkojama Daiņa Pundura izstāde “Vizualizējot gravitāciju”.
Ziemas izstāžu sezona apmeklētajiem būs pieejama līdz 2024. gada 18. februārim.


Sižetu sagatavoja:
Daugavpils pašvaldības centrālās pārvaldes
Sabiedrisko attiecību nodaļa

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!