Šobrīd Daugavpilī

Sakrālā mantojuma saglabāšanas programmā atbalstīti 8 dievnami Pilsētas ziņas

284

Daugavpilī 2018. gadā pirmoreiz bija izsludināta līdzfinansējuma programma sakrālā mantojuma saglabāšanai. Astoņu reliģisko draudžu atbalstam no pašvaldības budžeta piešķirti 40 000 euro.  Līdzfinansējums, uz ko varēja pretendēt  draudzes, kuru ēkas ir reģistrētas kā kultūras pieminekļi, bija nepieciešams dažādiem mērķiem: dievnamu ēku un teritoriju labiekārtošanai, apkures sistēmu izbūvei  svētbilžu restaurācijai un citiem darbiem.

Pateicoties pašvaldības atbalstam, pašā pilsētas sirdī īsi pirms Latvijas Republikas 100. dzimšanas dienas pabeigts Svētā Pētere ķēdēs Romas katoļu baznīcas labās puses kolonādes remonts.

Grīvas Romas katoļu baznīcas  vitrāžas, ērģeles, svētgleznas un citas kultūrvēsturiskās vērtības vairs necietīs no temperatūras svārstībām, jo tur uzstādīti jauni apkures katli. 

Zema gaisa temparatūra radīja bažas arī ebreju reliģiskajai draudzei: jau vairākus gadus, kopš demontēja vecās krāsnis, ziemas mēnešos temperatūra sinagogas iekštelpās kritās līdz nullei. Izturēt dievkalpojumus šādos apstākļos nebija viegli. Cieta arī tepat izvietotā muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” vērtīgie eksponāti. Pēc malkas krāsns izbūves situācija mainījās un šoziem draudzei vairs nav jāsalst.

 

Būvniecības darbi veikti arī Svētā Nikolaja pareizticīgajā baznīcā Grīvā. Te ar līdzfinansējuma piesaisti nomainīja veco žogu, izremontēja kupolu un baznīcas pamatus.

Niderkunu vecticībnieku draudze, rūpējoties par senču sakrālā mantojuma saglabāšanu, pieteica restaurācijai vienu no septiņām 19.gs. lielformāta ikonām, kas rotā dievnama ikonostasu kopš tā uzcelšanas brīža. Svētbilde līdz martam atradīsies restauratoru darbnīcā Rīgā.

Pateicoties īstenotajai programmai, izmaiņas piedzīvojis arī slavenais Daugavpils Baznīcu kalns.

Svēto mocekļu Borisa un Ģļeba katedrālē rit vērienīgi fasādes restaurācijas darbi, kas atsāksies līdz ar labvēlīgu laika apstākļu iestāšanos. Mārtiņa Lutera evaņģēliski luteriskajā baznīcā atjaunots fasādes apgaismojums. Savukārt Daugavpils Jaunavas Marijas baznīca, kur atrodas unikālas ērģeles un  pastāvīgi norisinās ne vien dievkalpojumi, bet arī daudzveidīgi koncerti,  pateicoties jaunās akustiskās sistēmas ierīkošanai kļūs vēl atvērtāka visiem apmeklētājiem, neatkarīgi no to reliģiskās piederības.

 

Daudzi no šiem projektiem nevarētu būt īstenoti tikai draudžu spēkiem. Apzinoties, cik svarīgu vietu daugavpiliešu dzīvē ieņem sakrālās vērtības, pašvaldība arī šajā gadā ir ieplānojusi turpināt līdzfinansējuma programmu tā saglabāšanai.

 

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.

Kopīgot šo videoklipu:
Ievietot video Jūsu vietnē (HTML – kods)
Videoklipa izmēri: