Jaunbūvējamās katlumājas pamatos iemūrēts vēstījums pēctečiem Pilsētas ziņas

1174

2023. g. 3. oktobris ierakstīts Daugavpils pilsētas vēsturē ar īpašu notikumu: šajā dienā CS-2 teritorijā jaunbūvējamās katlumājas ēkas pamatos iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Ar šo svinīgo pasākumu apliecināts, cik svarīgs Daugavpils siltumapgādes attīstībai ir katlumājas būvniecības projekts, kas reizē arī stiprina videi draudzīgo dzīvesstilu pilsētā, jo siltumenerģija šeit tiks ražota no koksnes šķeldas.

Tas ir kārtējais solis ceļā uz Daugavpils enerģētisko drošību, kas seko 2021. gadā veiktajai šķeldas katlumājas izbūvei SC-3 teritorijā. Kopš pērnā gada tā veiksmīgi strādā, starpapkures periodā nodrošinot visu pilsētu ar karsto ūdeni, bet ziemā – dodot vērā ņemamu pienesumu kopējo siltumražošanas izmaksu samazināšanā.

Jaunā šķeldas katlumāja SC-2 teritorijā vēl vairāk palielinās pilsētas iespējas diversificēt kurināmo, plānot un paredzēt siltumražošanas procesu, kā arī izvēlēties ekonomiski visizdevīgāko kurināmā veidu. Tās iedarbināšana jau tuvākajā laikā ļaus samazināt siltumenerģijas ražošanas tarifu pilsētā. Par to plašāk stāsta Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš: “Šobrīd no 1. novembra ieplānotais siltumenerģijas tarifs ir 81,13 euro par megavatstundu. Tas, arī bez kompensācijas, ir vismaz par 25% zemāks, nekā bija pagājušās apkures sezonas tarifs pēc valsts kompensācijas piemērošanas. Turklāt, tikko siltumcentrāle sāks darboties, pašvaldība veiks biomasas iepirkumus, un tad, ņemot vērā iegūtos rādītājus, sniegs vēl vienu pieteikumu Regulatoram uz siltumenerģijas tarifa samazināšanu. Respektīvi, tas, kas šobrīd notiek pilsētas siltumtīklu saimniecībā, ir ilgi pārdomāts un pietiekami labi sagatavots komandas darbs, kurš uz desmitgadēm stiprinās mūsu pilsētas enerģētisko drošību.”

Projekta izmaksas pārsniedz 20 miljonus eiro, no kuriem 4 000 000 līdzfinansē Centrālā finanšu un līgumu aģentūra no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem. Būvdarbi ir jāpabeidz līdz 2023. gada beigām, bet jaunā gada sākumā ir ieplānoti ieregulēšanas un palaišanas darbi, tā, lai jaunajā katlumājā saražotā siltumenerģija tiktu izmantota daugavpiliešu mājokļu apsildei jau 2023./2024. apkures sezonā.

Būvdarbu veicēji un projektētāji objektu raksturo kā izaicinājumu gan uzstādīto jaudu apjoma, gan katlumājas netipiskā novietojuma dēļ. Oļegs Platko, SIA “MONUM” būvdarbu vadītājs: “Pirms darbu uzsākšanas tika veikti milzīgi aprēķini. Lielu vērību prasīja celtņu, tehnikas izvēle un nodrošinājums. Attālumi, svari ir milzīgi. Konstrukciju masa mērāma vairākos desmitos tonnu. Darbu gaitā izmantojām lielākos autoceltņus. Arī piegāžu apjoms ir liels: nedēļas laikā 46 fūres centralizēti atvestas no Austrijas un saliktas objektā. Darbs ir saplānots un norit pa stundām.”

PAS “Daugavpils siltumtīkli” valdes loceklis Aleksandrs Karpenko uzsver, ka jaunas katlumājas izbūve ļaus PAS “Daugavpils siltumtīkli” ne vien samazināt tarifus, bet arī brīvāk un stabilāk darboties energoresursu tirgus mainīgos apstākļos: “Šis ir ļoti svarīgs objekts pilsētas siltumapgādē, jo Daugavpils pamazām atsakās no fosilā kurināmā atkarības. Protams, mēs neatteiksimies pilnībā no fosilā kurināmā, jo tas mums ļauj variēt, mainoties kurināmā cenām tirgū, bet šobrīd, kad šķelda ir daudz lētāka, nekā fosilais kurināmais, tad, protams, svarīgi to izmantot. Un mūsu kopējā kurināmā grozā mēs gribam palielināt šķeldas kā lētākā kurināmā īpatsvaru tā, lai tās būtu vairāk par pusi, un pozitīvi ietekmēs mūsu tarifu.”

Katlumājas pamatos iemūrētajā vēstījumā nākamajām paaudzēm teikts: “Šķeldas katlumājas būvniecība Daugavpilī ir labs piemērs tam, ka, lai ar kādiem izaicinājumiem nenāktos dzīvē saskarties, strādājot saliedētā un profesionālā komandā, ir iespējams pašiem mainīt spēles noteikumus un panākt sev labvēlīgāku situāciju. Mēs, zemāk parakstījušies, vēlētos, lai arī mūsu pēcteči dzīvotu un rīkotos saskaņā ar šiem principiem un visu kopējais mērķis būtu savstarpējas rūpes par sabiedrību.”

Sižetu sagatavoja Daugavpils pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!