Šobrīd Daugavpilī

Daugavpilī ievieš viedā apgaismojuma sistēmu Pilsētas ziņas

260

Daugavpilī jau vairākus gadus darbojas sertificēta energopārvaldības sistēma, kas paredz ielu apgaismojuma infrastruktūras energoefektivitātes uzlabošanu un sistēmas modernizāciju. Šobrīd noslēgumam tuvojas Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) projekts “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām apgaismojuma tehnoloģijām Daugavpils pilsētā” Nr. EKII-3/26. Tā īstenošanas rezultātā pilsētas centrā, Jaunajā Forštatē un Viduspoguļankā uzstādīti 1346 jauni LED gaismekļi, kas tuvākajos gados ne vien samazinās siltumnīcefekta gāzes emisijas un ievērojami ietaupīs pašvaldības līdzekļus, bet arī palīdzēs veidot principiāli jaunu, inovatīvu pilsētvidi.

Projekta ietvaros norisinājās arī 2 semināri: apmācības sistēmas apkalpotājiem (15.06.2021) un iedzīvotājiem (19.01.2021).

Viedā apgaismojuma darbības pamatprincips ir gana vienkāršs, bet efektīvs: gaismekļu darba intensitāte ir atkarīga no transportlīdzekļu un gājēju kustības intensitātes konkrētajā ceļa posmā. Kustību sensori fiksē garām braucošus transportlīdzekļus vai ejošus cilvēkus, nodod šo informāciju sistēmā, apgaismojuma intensitāte pieaug, un pēc tam atkal atgriežas minimālajā līmenī, ko uzstādījis apsaimniekotājs.

Aprēķināts, ka līdz ar sistēmas ieviešanu Daugavpils elektroenerģijas ietaupījums būs 753,062 MWh/gadā, bet CO2 ietaupījums - 82,083 tonnas gadā. Taču tas nebūt nav vienīgais ieguvums. Komunālās saimniecības pārvaldes un SIA „Labiekārtošana-d” darbinieki, kas izgājuši atbilstošas apmācības un veiks sistēmas pārvaldīšanu, varēs apsaimniekot gaismekļus daudz efektīvāk, nekā līdz šim: gadījumā, ja tiks konstatēts sistēmas bojājums, par to nekavējoties tiks saņemts automātisks paziņojums, kas iekļaus precīzus datus par bojājuma veidu un vietu. Tas palīdzēs daudz operatīvāk un ar mazākiem izdevumiem novērst bojājumus. Arī apkalpošanā jaunie gaismekļi ir krietni lētāki par saviem priekštečiem. Paredzēts, ka kopumā ielu apgaismojuma izmaksas, pateicoties jaunām iekārtām, samazināsies par 12 % gadā.

Pilsētas centrā uzstādīti 2 auto plūsmas kontroles video detektori, kā arī laika apstākļu un piesārņojuma sensoru modulis, kas fiksē gaisa temperatūru, atmosfēras spiedienu un mitrumu. No tiem iegūtie dati (gāzes: CO, CO2, NO, putekļi: PM1, PM2,5, PM10, trokšņa līmenis) tiks izmantoti pilsētplānošanā un satiksmes plūsmas regulācijā.

Projekta kopējās izmaksas: EUR 1 632 000.00, no kurām EKII finansējums sastāda 1 140 240.15 EUR (69.867%), bet Daugavpils pilsētas domes līdzfinansējums ir 491 759.85 EUR (30.13%).

Sižetu sagatavoja daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.