Bateriju un akumulatoru pareiza apsaimniekošana Daugavpils pilsētā – kādas ir piedāvātās iespējas? Pilsētas ziņas

813
Bateriju un akumulatoru pareiza apsaimniekošana Daugavpils pilsētā – kādas ir piedāvātās iespējas?

Mūsdienās grūti iedomāties dzīvi bez mazās sadzīves tehnikas, kuru nedarbinātu akumulatori vai baterijas. Elektroprecēs esošās baterijas to darbības laikā draudus cilvēka veselībai un vides tīrībai nerada, taču cits jautājums – kā pareizi rīkoties ar nolietotām baterijām pēc to darbības perioda beigām?

Pamazām, pateicoties pastāvīgām informācijas kampaņām masu medijos, izglītojošiem materiāliem izglītības iestādes un pārējā publiskā telpā esošajai informācijai par nepieciešamību baterijas, akumulatorus vākt un nodot atsevišķi, nevis iemest kopējos nešķirotos sadzīves atkritumos, situācija pamazām mainās uz labo pusi un Latvijas iedzīvotāju apziņas līmenis ir paaugstinājies.

Liela loma pareizai bateriju un akumulatoru apsaimniekošanā ir atbilstošai infrastruktūrai, tajā skaitā lielākajai daļai sabiedrības pieejamās vietas izvietotas speciālas urnas vai savākšanas kastes, kas paredzētas baterijām un akumulatoriem. Arī Daugavpils pilsētas pašvaldība ir nodrošinājusi attiecīgu infrastruktūru bateriju un akumulatoru nodošanai, tajā skaitā iesaistījušies šajā procesā ir arī privātie komersanti, kā piemēram, lielveikalu tīkli “Rimi” un “Maxima”.                                                             

Kā zināms, SIA “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” (turpmāk – SIA “AADSO”) apsaimnieko Liģinišku mikrorajonā esošo šķiroto atkritumu savākšanas laukumu, kurā jebkurš pilsētas iedzīvotājs ir tiesīgs atvest un nodot jebkura veida / izmēra baterijas un akumulatorus – gan svina akumulatorus, gan niķeļa / kadmija baterijas un akumulatorus, gan arī cita veida baterijas un akumulatorus. Protams, šos visus iepriekš minētos bateriju un akumulatoru veidus var nodot arī poligona “Cinīši” esošajā šķiroto atkritumu savākšanas laukumā, kas atrodas Daugavpils novada Demenes pagastā sadzīves atkritumu poligona teritorijā. Ja runā par privātajiem komersantiem, tad lielveikalu tīkls “Rimi” savos veikalos ir izvietojušas speciālas kastes, kā uzstādīšanu ir veicis A/S “Zaļais punkts”, bet apsaimniekošanu nodrošina tieši SIA “AADSO”, organizējot šo ar baterijām un akumulatoriem piepildīto kastu iztukšošanu un tālāku nodošanu A/S “Zaļais punkts”. Pēc SIA “AADSO” rīcībā esošās informācijas lielveikalu tīklā “Maxima” izvietotās speciālās kastes bateriju un akumulatoru savākšanai tālāk apsaimnieko A/S “Latvijas Zaļais Elektrons”, nepiesaistot šajā procesā pašvaldības atkritumu apsaimniekotāju SIA “AADSO”.               

Jebkurā gadījumā Daugavpils pilsētas pašvaldībā, tāpat kā praktiski visā Latvijas Republikā, veiksmīgi ir ieviesta dalītā akumulatoru un bateriju nodošanas sistēma, kas ir ļoti būtiski no ekoloģiskā viedokļa. Der atcerēties, ka neskatoties uz to, ka mūsdienu baterijas un cita veida galvaniskie elementi vairs nesatur dzīvsudrabu un citus īpaši bīstamus elementus, baterijas un akumulatori tomēr ir tāda veida atkritumi, kā nonākšana kopējā atkritumu plūsmā vai vidē var radīt negatīvas sekas. Nemaz nerunājot par to, ka mazāka izmēra baterijas, kas neapzinīgu personu rīcības rezultātā tiek izmestas dabā, bieži vien nokļūst dzīvnieku pārtikā un izraisa gremošanas trakta problēmas vai vispārējo ķermeņa saindēšanos, galvaniskie elementi korozijas ietekmē var radīt augsnes un tālāk arī gruntsūdens piesārņojumu, kas ilgtermiņā var atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Ņemot vērā tieši šos iepriekš minētos iemeslus varētu pat teikt, ka tie iedzīvotāji, kas slinkuma vai nezināšanas dēļ baterijas iemet kopēja sadzīves atkritumu masā ne tikai nerūpējas par ekoloģiju, bet arī veic potenciāli apdraudošas darbības savai un līdzcilvēku veselībai.      

Ja runājam par kopējo statistiku, cik SIA “AADSO” līdz šim brīdim ir savākusi jau atšķirotās baterijas un akumulatorus šķiroto atkritumu savākšanas laukumā un no lielveikaliem, tad kopējais skaitlis neliek vilties – tieši 350 kilogrami bateriju Daugavpils pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā ir atšķirotas un dalīti savāktas, kas nozīmē, ka tieši šāds daudzums galvanisko elementu nenonāks nešķirotos sadzīves atkritumos, mežos un citās dabas teritorijās un potenciāli neapdraudēs cilvēku un dzīvnieku veselību. Par šādu apzinīgu rīcību arī SIA “AADSO” grib pateikties apzinīgiem Daugavpils pašvaldības iedzīvotājiem, kuri nepieliekot lielas pūles ir spējīgi baterijas / akumulatorus atšķirot un aiznest līdz to pieņemšanas vietai, tādējādi iesaistoties šķirošanas sistēmā un rūpējoties par mūsu pašvaldības un valsts ekoloģiju.

 

Informāciju sagatavoja:

SIA “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija”

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!