8.maijā godināja Otrā pasaules kara upuru piemiņu Pilsētas ziņas

1259

8.maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Nacisma sagrāves diena un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena. Tieši šajā dienā tālajā 1945.gadā nacistiskā Vācija parakstīja aktu par kapitulāciju, kā rezultātā Eiropā beidzās Otrais pasaules karš. Arī Daugavpils vēsturē ilgie kara gadi ierakstīti asiņainiem burtiem, tāpēc, pieminot  visus to baiso notikumu upurus, viņu atdusas un piemiņas vietās tika nolikti ziedi. Piemiņas brīžos piedalījās Daugavpils pilsētas domes vadība un deputāti, Krievijas un Baltkrievijas ģenerālkonsulātu un sabiedrisko organizāciju pārstāvji.

Kara gados Daugavpils apkaimē tika izveidota padomju karagūstekņu koncentrācijas nometne “Štalag-340” un geto, kur tika sadzīti 14 000 ebreju tautības cilvēku. No 1941.līdz 1944.gadam, pēc oficiālajiem datiem, šajās vietās bija iznīcināti 165 tūkstoši cilvēku. Daudzi civiliedzīvotāji bija aizdzīti spaidu darbos uz Vāciju.

Pilsēta bija sagrauta par 70%, bija iznīcinātas praktiski visas ražotnes, elektrostacija, ūdensvads, dzelzceļš, tilti un daudzas jo daudzas sabiedriskās ēkas un dzīvojamās mājas. Iedzīvotāju skaits, saskaņā ar datiem uz 1944.gada 26.augustu, salīdzinot ar pirmskara laiku, no 51 300 cilvēkiem saruka  līdz nieka 14 832. Bija sagrauta lielākā daļa medicīnas iestāžu, 1944.gadā pilsētā bija tikai 8 ārsti un 10 medicīnas darbinieki.

Karš nāca ar šausmām, ko tā laika notikumu dalībniekiem lemts atcerēties visu mūžu. Daugavpils domes  apbalvojuma  “Mūža ieguldījums” ieguvējam,  2.pasaules kara veterānam Vilhelmam Bernātam kara sākumā bija vien 15 gadi, tāpēc vispirms vinš bija aculiecinieks Daugavpilī notikušajam kara postam, bet vien pāris gadus vēlāk tika iesaukts padomju armijā un piedalījās Kurzemes katla kaujās.

Daugavpils atjaunošana, kas bija sākusies vēl pirms kara beigām, prasīja daudz laika un pūļu. Tomēr, pateicoties iedzīvotāju entuziasmam un darba sparam, pilsēta atdzima. Tagad bērni rotaļājas graustu vietā izveidotajā Centrālajā parkā, tramvaji raiti skrien tur, kur tālajā 1946. gadā 23 tūkstoši pilsētnieku 123 dienās uzcēla pirmo tramvaja līniju no depo līdz dzelzceļa stacijai, bet par baisajiem kara gadu notikumiem atgādina piemiņas zīmes Dubrovina parkā, Poguļankā, Garnizona kapos, kā arī daudzās citās Daugavpils vietās. Mūžīgi tiks glabātas atmiņas par kara upuriem: kaujās kritušiem kareivjiem, nežēlīgi iznīcinātajiem ebreju tautas pārstāvjiem, no bada, ievainojumiem un slimībām bojā gājušiem civiliem iedzīvotājiem, tajā skaitā daudziem bērniem un sirmgalvjiem. Kara šausmas un netaisnība nekādā gadījumā nedrīkst atkārtoties.

GALERIJA

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!