Šobrīd Daugavpilī

Daugavpilī prezentēs latgaliešu vārdu spēli "A kas ite?" Kultūras ziņas

225
Daugavpilī prezentēs latgaliešu vārdu spēli

Dzimtās valodas dienas ietvaros, 21. februārī, plkst. 16.00 Daugavpilī, Latgales Centrālajā bibliotēkā norisināsies pasākums, kurā Līga Springa prezentēs komandas “Giut breidi” izveidoto latgaliešu vārdu spēli "A kas ite?". 

Vārdu spēle domāta dažādu vecuma grupu pārstāvjiem jautrai un izglītojošai laika pavadīšanai ģimenē, skolā vai draugu lokā. Tā sastāv no 100 kārtīm, kurās kopumā ir apkopoti 600 dažādi vārdi latgaliešu valodā. Vārdi paralēli ir gan latgaliešu rakstu valodā, gan arī latviešu literārajā valodā.

“Ikdienā mūsu radošo domubiedru grupiņa ir iecienījusi spēļu vakarus. Kādā no tiem, kad centāmies atrast spēles latgaliešu valodā, secinājām, ka piedāvājums ir gana skops. Tā vairāk nekā pirms diviem gadiem radās ideja par šādas spēles izveidi. Šogad intensīvi tika strādāts pie vārdu apkopošanas. Šajā darbā mums palīdzēja filoloģe un dažādu radošo projektu īstenotāja Skaidrīte Svikša, veicot vārdu atlasi un koriģēšanu,” atklāj “Giut breidi” komanda.

Gandarījumu par iespēju piedalīties spēles tapšanā pauž arī Skaidrīte Svikša: “Process man ļāva atcerēties pašai un atgādināt citiem, cik bagāta un kolorīta ir latgaliešu valoda. Katrā kartītē ir četri lietvārdi, viens īpašības vārds un viens darbības vārds. Starp tiem ir gan seni, gan jauni vārdi, gan arī tādi, kas atklāj minimālas atšķirības rakstībā. "A kas ite?" dod iespēju spēlētājiem gan bagātināt savu vārdu krājumu, gan arī uzzināt vairāk par to pareizrakstību. Spēlēšanās ar vārdiem varētu būt interesanta gan latviešiem, gan latgaliešu valodas pētniekiem.”

Savukārt Līga Springa atzīst, ka, veidojot plānotāju un šogad arī spēli, pieķērusi sevi pie domas, ka ir piepildījusi lielus sapņus, kas reiz šķita teju neiespējami: ““Giut breidi” jau trešo gadu atgādina, ka sapņiem ir lemts piepildīties. Mūsu idejām jādzīvo un jādod tām iespēja sevi pierādīt. Svarīgi, ka “Giut breidi” ģimenei deg acis par ideju, mēs redzam mērķi, izvirzām uzdevumu un lēnām dodamies uz priekšu, lai rezultātā jūs spētu plānot gadu kopā ar mums, brīvdienās vai ikdienā atrodot laiku atpūtai un spēlei “A kas ite?”.”

Spēles veidotāji atzīst, ka viņu galvenais uzdevums ir bijis apvienot izglītojošo un humoristisko vienā spēlē un tas lielā mērā ir arī izdevies. "A kas ite?" piedāvā vismaz trīs spēlēšanas iespējas: no vārdiem veidot teikumus, stāstījumus utml., spēlēt “Mēmo šovu latgaliski”; komandās sacensties vārdu skaidrošanā. Spēli kā vārdu apkopojumu var izmantot arī citām aktivitātēm. Tās vērtība ir arī izmantošanai ilgtermiņā – skolās un interešu izglītībā, veicinot latgaliešu rakstu valodas leksikas un pareizrakstības apguvi.

Apmeklēt Latgaliešu vārdu spēles "A kas ite?" prezentācijas pasākumu Latgales Centrālajā bibliotēkā laipni aicināts ikviens interesents.

 

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345
www.lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!