Šobrīd Daugavpilī

Ziedojot asinis var noskaidrot, vai esat imūns pret COVID-19 Pilsētas ziņas

121

Jau vairāk nekā gadu medicīnas nozare darbojas sarežģītos pandēmijas apstākļos. Taču ik dienu notiek smaga cīņa ne tikai ar COVID-19, bet arī ar daudzām jo daudzām citām slimībām un nelaimes gadījumu sekām, kuru ārstēšanai brīžiem vitāli nepieciešama asins un asins komponentu pārliešana. Brīžiem rezerves izsīkst, un tad Valsts asins donoru cents un Asins sagatavošanas nodaļas griežas pie iedzīvotājiem ar aicinājumu glābt līdzcilvēkus, ziedojot asinis. Šāds aicinājums izskanēja arī pagājušonedēļ, un joprojām ir aktuāls. Ziedojot, jūs varat ne vien palīdzēt nelaimē nonākušajiem, bet arī noskaidrot, vai jums šobrīd ir imunitāte pret COVID-19.

Daugavpils Reģionālās slimnīcas (DRS) Asins sagatavošanas nodaļā norāda, ka īpaši smaga situācija ar donoru trūkumu bija pērn, pašā pandēmijas sākumā. Pamazām to izdevās nostabilizēt, skaidrojot cilvēkiem, ka asins rezerves ir nepieciešamas katru dienu, asins ziedošanas vietu apmeklējums ir drošs un šeit donoram absolūti nedraud inficēšanās ar COVID-19 vai kādu citu slimību. Tomēr cilvēkus joprojām māc šaubas un rodas arvien jauni jautājumi sakarā ar aktuālo situāciju. Viens no biežāk uzdotajiem: vai es drīkstu ziedot asinis, ja esmu izslimojis COVID-19? Speciālisti norāda, ka gadījumā, ja slimības gaita bijusi viegla un nav nekādu paliekošu seku, par donoru droši var kļūt jau 14 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās. Savukārt pēc vakcīnas 2.devas saņemšanas asinis var ziedot  pēc 2-4 nedēļām (vakcinējoties ar vīrusa vektora (AstraZeneka) vakcīnu pret COVID-19 – 28 dienas pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas; vakcinējoties ar mRNS (Pfizer, Moderna) vakcīnu pret COVID-19 pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas – 14 dienas). Analoģiska situācija ir arī ar pārējām vakcīnām, piemēram, pret ērču encefalītu. Protams, katrs gadījums ir individuāls un pirms donācijas situāciju vērīgi izpēta ārsts transfuziologs.

Papildus ārsta konsultācijai, kas palīdz novērot un kontrolēt veselības stāvokli, pirms katras asins ziedošanas pārbauda arī hemoglobīna līmeni, bet katras nodošanas procedūras laikā sagatavo vairākus asins paraugus, lai laboratoriski izmeklētu, vai donora asinīs nav pazīmju, kas liecina par saslimšanu ar HIV, C vai B hepatītu, vai sifilisu. Līdz ar pandēmijas sākumu tiek pārbaudīta arī COVID-19 antivielu klātbūtne. Tas palīdz izsekot, vai izslimojis cilvēks dotajā brīdī joprojām ir imūns pret inficēšanos un savlaicīgi reaģēt, ja līmenis sāk kristies. Gadās, ka antivielas pateicoties šim testam tiek atklātas pat tiem, kas nemaz nezina, ka bija inficēts.

Daugavpilī donorus gaida no pirmdienas līdz ceturtdienai, plkst.08.00 – 10.00 Asins sagatavošanas nodaļā, kas atrodas Centrālās poliklīnikas telpās (Viestura ielā 5). Vizīte jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr.nr. 65405323.

Pilna informācija par to, vai jūs varat kļūt par donoru, kā jāsagatavojas donācijas procedūrai un kam jūs varēsiet palīdzēt, ziedojot asinis, apkopota Valsts asins donoru centra vietnē www.vadc.lv.  

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.