VUGD atgādina par drošības noteikumiem, dodoties uz mežu Pilsētas ziņas

2084

Augustā, nogatavojoties ogām un sēnēm, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņem arvien vairāk izsaukumu uz gadījumiem, kad „kluso medību” cienītāji apmaldās un saviem spēkiem nespēj tikt ārā no meža. Šogad tādi bijuši jau 25, pērn mežos un purvos meklēja 102 apmaldījušos cilvēkus. Lai savvaļas velšu lasīšana neizvērstos nepatīkamā piedzīvojumā vai pat traģēdijā, VUGD atgādina par svarīgākajiem drošības noteikumiem, dodoties uz mežu.

Glābēji uzsver: uzmanīgam jābūt ikvienam, jo vienlīdz pakļauti apmaldīšanās riskam ir gan gados vecāki cilvēki, gan jaunieši. Turklāt, apmaldīties var arī nelielā mežā un labi pazīstamā apkārtnē.

Uz mežu nevajadzētu doties vienatnē. Ja tā tomēr notiek, pirms aiziešanas no mājām informējiet sev tuvos cilvēkus, kurā vietā grasāties sēņot vai ogot, kā arī  par laiku, kad plānojat atgriezties atpakaļ. Apģērbiet spilgtas drēbes un paņemiet līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu (ideālā variantā – arī power banku), ikdienā lietojamos medikamentus, ūdens pudeli, kalorijām bagātu pārtiku (piemēram, šokolādi un riekstus), kas apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju, kabatas lukturīti, silto apģērbu un līdzekli pret odiem.

Ieejot mežā, pavērojiet visu visapkārt – vai blakus ir dzelzceļš, ceļi, zīmīgi koki vai citi dabas objekti  - tas viss var būt kā labs orientieris apmaldīšanās gadījumā. Atcerieties nozīmīgas lietas un objektus: apmaldīšanās gadījumā tas palīdzēs glābējiem saprast, kā esat pārvietojušies pa mežu un kur Jūs atrodaties.

Ja saprotat, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā: apsēdieties, atpūtieties, centieties noorientēties apvidū un tikai tad uzsāciet atpakaļceļu. Nemēģiniet sākt haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi Jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk.

Centieties saklausīt, kas atrodas Jums apkārt– ja tuvumā atrodas šoseja, ceļš vai dzīvojamā māja, tad nekautrējieties doties uz turieni un pajautāt pareizo virzienu līdzcilvēkiem;

Ja atskārtāt, ka pašu spēkiem ārā netiekat, palīdzība, zvanot uz 112, jāsauc pēc iespējas ātrāk, negaidot pilnīgu spēku izsīkumu: gaišajā laikā sameklēt jūs būs daudz vieglāk, nekā nakts stundās. Saglabājiet mieru un ievērojiet visus glābšanas dienesta dispečera norādījumus.

Visbiežāk cilvēki tiek atrasti, izmantojot VUGD skaņas un gaismas signālu. Daudz ātrāk iespējams atrast cilvēku, kuram līdzi ir mobilais telefons. Tad ar glābējiem tiek uzturēta saruna, lai saprastu, ko cilvēks redz sev apkārt, vai dzird autocisternas signālus un apmainīties ar jebkādu noderīgu informāciju. Šogad cilvēku meklēšanā VUGD sāk izmantot jaunas tehniskās iekārtas: ar optiskajām un termokamerām, kā arī ar skaļruņiem aprīkotos dronus.

Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekta “Jauno tehnoloģiju ieviešana pierobežas ārkārtas situāciju apkarošanā” ietvaros VUGD iegādājās 43 dronus. Ierīces ir paredzētas, lai ugunsdzēsēji glābēji varētu veikt izlūkošanu no gaisa, izmantojot optisko vai termokameru. Iegūtā informācija no drona palīdz ātrāk pieņemt lēmumus par resursu izvietošanu, kā arī operatīvāk identificēt kritiskos punktus, piemēram, degošai ēkai identificēt karstākās vietas jumta konstrukcijā. Droni nav paredzēti ugunsgrēku dzēšanai, aprīkojuma vai cilvēku transportēšanai. 

Ogotājus un sēņotājus, kā arī visus pārējos brīvdabas atpūtas cienītājus, aicina atcerēties, ka ugunsbīstamība mežos šobrīd ir ļoti augsta, tāpēc Valsts meža dienests aicina iedzīvotājus neiet uz mežu, nekurināt ugunskurus (arī tam paredzētās vietās), atrodoties mežā – nesmēķēt, nebraukt ar motocikliem un kvadricikliem ārpus ceļiem, kā arī neveikt citas darbības, kas var izraisīt meža aizdegšanos. Pat nevērīgi nomests, līdz galam nenodzēsts izsmēķis vai sērkociņš var izraisīt meža aizdegšanos.

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!