Lielās pilsētas prezentēs priekšlikumus likumprojektam “Grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā” Pilsētas ziņas

161
Lielās pilsētas prezentēs priekšlikumus likumprojektam “Grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā”

18. septembrī, paredzētajā Latvijas Republikas Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēdē tiks skatīti priekšlikumi likumprojektam “Grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā”; komisijā ir iesniegti arī Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) priekšlikumi un viedoklis par piedāvātajiem grozījumiem.  Būtiskākie priekšlikumi LLPA ir par likumprojektā noteikto kārtību iedzīvotāju tiešajiem norēķiniem ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem — LLPA aicina nesagraut jau esošo sistēmu un neieviest automātiski norēķinu sistēmas maiņu visās pašvaldībās, bet dot iedzīvotājiem iespēju izvēlēties savu norēķinu kārtību.

LLPA iesaka māju pārvaldīšanas kvalitātes uzlabošanu veikt, nevis automātiski mainot pašvaldībā jau funkcionējušu sistēmu, bet to mainīt tikai gadījumos, ja par to ir lēmusi dzīvokļu īpašnieku kopsapulce, kura ir iepazinusies ar visām izmaiņām gan par norēķinu kārtību, gan izmaksu maiņu, kas ar to saistās.  Tāpēc LLPA ierosina, ka pati pašvaldība vai attiecīgās mājas dzīvokļu īpašnieku kopība pieņem lēmumu par izvēli starp tiešo vai netiešo norēķinu sistēmu.

“Piedāvātā likumprojekta regulējuma mērķis ir liegt dzīvojamo māju pārvaldniekiem iespēju negodprātīgi rīkoties ar līdzekļiem, kurus dzīvojamo māju īpašnieki ir samaksājuši par mājai piegādātajiem pakalpojumiem. Priekšlikumi par tiešajiem norēķiniem starp pakalpojumu piegādātājiem un saņēmējiem būtu lietderīgi un sasniegtu izvirzīto mērķi tikai gadījumos, kad dzīvojamās mājas īpašnieki, dodot pārvaldīšanas uzdevumu pārvaldniekiem, nevēlas tiem uzticēt norēķinus ar pakalpojumiem piegādātājiem un pieņem lēmumu par pakalpojumiem norēķināties tieši, sedzot visas pakalpojumu sniedzējiem ar šādu norēķinu nodrošināšanu saistītās izmaksas.

Ja šis darbu kopums attiecībā uz tiešo norēķinu sistēmas darbību  būtu jāveic katra pakalpojumu piegādātājam atsevišķi tikai par savu pakalpojumu, tas nenoliedzami sadārdzinātu katra pakalpojuma izmaksas un dzīvojamo māju īpašniekiem būtiski palielinātu veicamo maksājumu apjomu. Tādēļ ir svarīgi likumprojektā dot iespēju iedzīvotājiem un pašvaldībai pašiem pieņemt sev izdevīgāko lēmumu norēķinu sistēmas izvēlē.  Jāuzsver, ka, pastāvot jau pašreiz spēkā esošajam regulējumam, daļā lielo pilsētu pašvaldību iedzīvotāji veic tiešos norēķinus ar pakalpojumu sniedzējiem,” skaidro Māris Kučinskis, LLPA izpilddirektors. 

Tāpat LLPA iesaka sistēmas maiņai noteikt pārejas periodu līdz vienam gadam, jo īsākā laikā nav iespējams sasaukt visu dzīvokļu īpašnieku kopsapulci, kas var lemt par sistēmas maiņu. 

LLPA arī  vērš uzmanību, ka ir arī jāturpina darbs, pilnveidojot tiesisko regulējumu attiecībā uz tiesībām veikt komercdarbību dzīvojamo māju pārvaldīšanas jomā, Pārvaldnieku reģistra funkcijām un pārvaldnieku darbības uzraudzīšanu.                       

Latvijas Lielo pilsētu asociācija dibināta 2001. gada 23. augustā, lai īstenotu republikas pilsētu pašvaldību interešu aizstāvību un nodrošinātu interešu un tiesību pārstāvniecību gan valstī, gan ārpus tās robežām, kā arī veicinātu to savstarpējo sadarbību un attīstību.

LLPA biedri ir 9 lielākās Latvijas pilsētas — Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils.

 

Papildu informācijai:

 

Dagnija Dižbite, sabiedrisko attiecību konsultante

Tālr.: +371 29295837

E-pasts: Dagnija.dizbite@mrsgrupa.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!