Šobrīd Daugavpilī

Daugavpils poļi atzīmēja Polijas un Latvijas Neatkarības svētkus Pilsētas ziņas

125
Daugavpils poļi atzīmēja Polijas un Latvijas Neatkarības svētkus

Daugavpils poļi atzīmēja Polijas un Latvijas Neatkarības svētkus krāšņi un ar spilgtiem notikumiem. Neskatoties uz Covid-19 izplatīšanos un ieviestajiem pulcēšanās ierobežojumiem, mūsu pilsētas poļiem izdevās radīt svētku gaisotni. Novembrī norisinājās vesela virkne pasākumu.

6. novembrī attālināti notika daiļlasīšanas konkurss “Tēvzeme ir katrā mūsu vārdā”. Tajā piedalījās ap 40 dalīdnieku – gan sākumskolas vecuma bērni, gan pieaugušie. Dalībnieki ierakstīja savus priekšnesumus video, lai žūrija varētu tos attālināti novērtēt. Konkursa žūrija šoreiz bija starptautiska. Tās sastāvā bija: itāļu izcelsmes poļu aktrise Monika Mariotti, Daugavpils teātra aktrise un „Smaidīgās varavīksnes” teātra grupas vadītāja Milena Savkina, kā arī Polijas vēstniecības kultūras, zinātnes un mediju eksperte dr Kristīne Barkovska. Visjaunākajiem dalībniekiem bija tikai 5 un 6 gadi, bet visvecākajam dalībniekam - 79 gadi. Staņislavs Januškevičs nolasīja paša sacerētu dzejoli "Poļu Dinaburga".

7. novembrī pie Piemiņas krusta kritušajiem poļiem Brīvības parkā notika Latvijas Republikas un Polijas republikas proklamēšanas dienas pasākums. Daugavpils Poļu kultūŗas centra un Latvijas Poļu savienības pārstāvji nolika ziedus un iedega sveces par godu Neatkarības svētkiem. J. Pilsudska Daugavpils Valsts poļu ģimnāzijas skolēni pasākuma ietvaros piedalījās arī akcijā "Niepodlegla do hymnu". Plkst. 12.00 vienā laikā ar poļiem gandrīz visā pasaulē mūsu bērni nodziedāja Polijas Republikas himnu.

No 12. novembra Poļu kultūras centra galerijā ir skatāma patriotiskā rakstura izstāde "Par mūsu un jūsu brīvību".  Izstāde sastāv no 10 planšetēm. Ap 40 bildēs ir attēloti poļu un latviešu karavīri Latgalē "Latgales Kampaņas" laikā. Izstādi var apmeklēt tikai individuāli pēc iepriekšēja pieraksta.
16. novembrī Neatkarības svētku svinības sākās jau no rīta ar svinīgo Svēto Misi Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā. Plkst. 12.00 Brīvības parkā notika Daugavpils ofensīvas virspavēlniecībai veltīta pieminekļa atklāšana. Piemineklī tika iemūžināti Latgales kampaņas virspavēlnieki: maršals Juzefs Pilsudskis, ģenerālis Edvards Ridzs-Smiglijs, ģenerālis Jānis Balodis un ģenerālis Pēteris Radziņš. Pieminekļa autors ir Latvijas poļu tēlnieks Romualds Gibovskis. Svinīgajā pasākumā piedalījās Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs, Polijas Republikas pagaidu pilnvarotā lietvede Latvijā konsule Malgožata Hejduka-Gromeka, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis, Polijas Republikas aizsardzības atašejs pulkvedis Piotrs Pomazani, ģenerālis Raimonds Graube, Latvijas Poļu savienības priekšsēdētājs Rišards Stankevičs, kā arī poļu izglītības iestāžu vādītāji un Daugavpils poļu biedrības pārstāvji. Pasākumā laikā tika nolasītas vēstules no Latvijas aizsardzības ministra Arta Pabrika, no Polijas kultūras ministra profesora Pjotra Gļiņska, no Nacionālo bruņoto spēku komandiera ģenerāļa Leonīda Kalniņa, no Polijas armijas ģenerālštāba komandiera ģenerāļa Raimunda Andžejčaka, kā arī no Polijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētāja kancelejas valsts sekretāra Jaņa Dzidzičaka un "Palīdzība poļiem austrumos" fonda priekšsēdētāja Mikolaja Falkovska. Pieminekli atklāja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs un Polijas Republikas pagaidu pilnvarotā lietvede Latvijā konsule Malgožata Heiduka-Gromeka.

Jauns piemineklis atgadinās daugavpiliešiem par Latgales kampaņas poļu un latviešu virspavēlniekiem, kas kļuva par cīņas par brīvību simboliem.

No 13. novembra Poļu kultūras centra Facebook lapā var noskatīties patriotisko dziesmu koncertu veltītu Polijas un Latvijas Neatkarības svētkiem. Tajā tika iekļautas ne tikai dziesmas, bet arī ļoti aizkustinošas ainas, kurās galvenie varoņi ir dažādu paaudžu cilvēki. Mīlestība pret dzimteni un patriotiskā audzināšana sākas no ģimenes, no veco ļaužu nostāstiem. Vecākie draugi arī var iemācīt mīlēt savu zemi un tautu.

Novembra sākumā Poļu kultūras centrs sava Facebook lapā nācis klajā ar izaicinājumu #polskieslady. Jaunieši uzaicināja savus sekotājus visā valstī paņemt Polijas un Latvijas karogus un doties uz piemiņas vietām savā pilsētā, kas ir saistītas ar poļu pēdām Latvijā. Izaicinājumā piedalījās poļi no Ludzas, Rēzeknes, Krāslavas, Jekabpils, Liepājas. Pievienojās akcijai arī Polijas Republikas vēstniecība Rīgā.

Novembra beigās Poļu kultūras centra klubiņa "Poļu namiņš" bērniem tika organizēts patriotisks kvests. Poļu ģimnāzijas pirmklasnieki ar lielo prieku un azartu iesaistījās interesantu uzdevumu risināšanā, kurus palīdzēja sagatavot Daugavpils universitātes studente Olga Saveļjeva. Spēles beigās bērni saņēma savu balvu - saldumu lādīti.

Novembris ir gandrīz beidzies, bet pamazām tuvojas ziema un Poļu kultūras centrs jau gatavojas priecēt un pārsteigt Daugavpils poļus ar jauniem notikumiem.