Šobrīd Daugavpilī

Daugavpilī pieminēja 1941. gada deportāciju upurus Pilsētas ziņas

281

14. jūnijā apritēja 80 gadu kopš pirmajām masu deportācijām – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu, tajā skaitā gandrīz 700 Daugavpils iedzīvotāju. Pieminot deportāciju upurus, tika nolikti ziedi un iedegtas sveces pie piemiņas akmens Nevainīgajiem sarkanā terora upuriem A.Pumpura skvērā.

Piemiņas brīdī piedalījās Daugavpils pilsētas domes vadība, satiksmes ministrs Tālis Linkaits, deportētie, viņu ģimenes locekļi, draugi un nevienaldzīgie pilsētas iedzīvotāji.

Pēc klusuma brīža un ziedu nolikšanas tika atskaņota valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Pēc tam, plkst.11.00, visa Latvija  vienojās akcijā “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”:

vienlaikus visos valsts novados un pagastos, kā arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas tika lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Lai nosauktu vārdā visus, kas tika deportēti no mūsu pilsētas pirms 80 gadiem, vajadzēja vairāk nekā 40 minūtes. Pēc oficiālajiem datiem, tie bija 672 cilvēki – 257 ģimenes ar 187 bērniem vecumā no dažiem mēnešiem līdz 16 gadiem. Taču patiesais deportāciju upuru skaits,  visticamāk, ir vēl lielāks.

Lasījums tika straumēts reāllaikā un būs pieejams arī ieraksta veidā platformās LSM.lvLNB.lv un vietnē www.deportetie.kartes.lv.  Tepat var iepazīties arī ar “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāto digitālo Latvijas karti, kurā apkopotie dati par deportētajiem palīdz aptvert apmēru un sekas, parāda statistiku un vienlaikus ļauj izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.

Godinot deportāciju upuru piemiņu, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs sagatavojis izstādi “Likteņstāsti: pāri gadu tālēm”, kur vienotā traģiskā liktenī savīti dažādu Daugavpils ģimeņu stāsti un parādītas vēsturiskās atmiņu liecības par to gadu šaušalīgajiem notikumiem. Izstāde apskatāma no 14.jūnija līdz 30.novembrim.

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.