Šobrīd Daugavpilī

Brīvības parkā atklās Daugavpils ofensīvas virspavēlniecībai veltītu pieminekli Pilsētas ziņas

977
Brīvības parkā atklās Daugavpils ofensīvas virspavēlniecībai veltītu pieminekli

Katrai tautai cīņā par brīvību ir savi simboli un varoņi. Latvijas poļiem tie ir maršals Juzefs Pilsudskis, ģenerālis Edvards Ridzs-Smiglijs, ģenerālis Jānis Balodis un ģenerālis Pēteris Radziņš.

Pirms 100 gadiem Latgalē sākās Polijas un Latvijas armijas kopīgā uzbrukuma operācija “Ziema” ar mērķi padzīt Padomju Krievijas lieliniekus. Polijas un Latvijas valstu vadītāji atzina, ka, tikai darbojoties kopīgi, mums izdosies aizsargāt savu suverenitāti. 1919.g.30.decembrī Polijas militārais atašejs Rīgā pulkvedis Aleksandrs Miškovskis, Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieks ģenerālis Jānis Balodis un Latvijas armijas virspavēlnieka štāba priekšnieks ģenerālis Pēteris Radziņš parakstīja vienošanās par sadarbību. Lēmumu par Polijas iesaisti karadarbībā pašos Latvijas austrumos pieņēma Polijas valsts vadītājs maršals Juzefs Pilsudskis. 3. janvārī Polijas un Latvijas spēki ģenerāļa E. Ridza-Smiglija un Latvijas armijas Galvenā štāba vadībā stājās cīņai ar uzbrucēju. Kopumā kaujās iesaistījās ap 20 000 Latvijas armijas un 35 000 Polijas armijas karavīri. Gaisa temperatūra janvarī bija noslīdējusi līdz -30°C atzīmei. Daugavpils krita jau pirmajā uzbrukuma dienā.

Daugavpils poļi vēlas iemūžināt piemiņu par Latgales Kampaņas virspavēlniekiem. Jaunais piemineklis tiks ierīkots Brīvības parkā netālu no krusta kritušajiem poļu karavīriem. Tā atklāšana notiks 15. novembrī plkst. 12.00.

Kopīgiem spēkiem, caur sāpēm, asarām un asinīm, mēs atguvām savas tēvzemes. No tā laika līdz šim brīdim Polija un Latvija dzīvo saticībā un mierā, un apvienojot sirdis, nodrošināja dzimtās mājas Mums - saviem pēctečiem.