19. jūnijā Latgalē ir spēkā oranžais brīdinājums par stiprām pērkona lietusgāzēm Pilsētas ziņas

527
19. jūnijā Latgalē ir spēkā oranžais brīdinājums par stiprām pērkona lietusgāzēm

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests brīdina par spēcīgu pērkona negaisu 19. jūnijā. No rīta Latviju, ar lielāku risku Latgali, no rietumiem sāks šķērsot nokrišņu zona - daudzviet gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes, vietām ļoti stipras, lokāli iespējama krusa. Galvenokārt valsts austrumu daļā krasas vēja brāzmas līdz 20 m/s. Oranžais brīdinājums ir spēkā no plkst. 05.00 līdz 20.00.

Kā sagatavoties negaisam un spēcīgām vēja brāzmām?

Saņemot brīdinājumu par negaisu un spēcīgām vēja brāzmām:

  1. bez īpašas vajadzības nedodies ārā no ēkas;
  2. esi gatavs elektroenerģijas padeves pārtraukumiem. Atceries! Savlaicīgi uzlādē mobilo telefonu;
  3. nostiprini uz balkona vai mājas pagalmā esošos objektus, kas var tikt aizpūsti un izraisīt bojājumus;
  4. aizver durvis un logus, žalūzijas un aizkarus;
  5. savlaicīgi atvieno elektroiekārtas. Zibens izraisīts strāvas vai sprieguma kāpums var izraisīt nopietnus bojājumus;
  6. nenovieto automašīnu zem kokiem, celtniecības sastatnēm, reklāmas stendiem, elektropārvades līnijām.

Kā ziņot par bojājumiem vai bīstamām situācijām?

  • Darba laikā (līdz plkst. 17.00): ja pamanāt pilsētas infrastruktūras vai apstādījumu bojājumus, kā arī citās situācijās, kuras izraisīja negaiss, lūdzam ziņot par to Komunālās saimniecības pārvaldei (KSP) pa tālr. 654 76314.
  • Ārpus KSP darba laika: laika posmā no plkst. 17.00 līdz 08.00 lūdzam zvanīt Daugavpils Pašvaldības policijai pa tālr. 654 21500.
  • Dzīvībai bīstamās situācijās: ja situācija rada draudus dzīvībai, nekavējoties zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības tālr. 112.

Latgales iedzīvotāji ir aicināti sagatavoties ļoti stipram pērkona negaisam. Ja vien iespējams, nepieciešams nekavējoties meklēt patvērumu slēgtās telpās un sekot norādījumiem, ko sniedz valsts un pašvaldības institūcijas. Pērkona negaiss būtiski ietekmēs āra aktivitātes. Drošības apsvērumu dēļ nepieciešams izvērtēt, vai nav jāatceļ vai jāpārceļ uz vēlāku laiku ārā plānotie pasākumi. Īpaši piesardzīgiem jābūt vietās, kas sevišķi pakļautas pērkona negaisa ietekmei: atrodoties mežā, jāmeklē patvērums zemākā vietā, vietās ar zemākiem krūmiem, savukārt, atrodoties atklātā teritorijā, jāpatveras zemā vietā, piemēram, ielejā. Nepieciešams izvairīties no atrašanās uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām. Atrodoties uz ūdens, jāmēģina nokļūt krastā un nekavējoties meklēt patvērumu. Svarīgi parūpēties par mājdzīvniekiem, jo arī viņus apdraud pērkona negaiss.

Atsevišķos rajonos gaidāmi elektroenerģijas un telekomunikāciju traucējumi. Vairāk par elektrodrošību un rīcību elektrības pārtraukumu gadījumā negaisa laikā ŠEIT. Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla. Krasu vēja brāzmu rezultātā vējš var salauzt koku zarus un pat kokus. Nefiksēti priekšmeti vai atlūzas var aizlidot pa gaisu. Nenovietojiet transportlīdzekli zem kokiem. Pēc iespējas izvairieties no tādu priekšmetu izmantošanas kā elektriskais skrejritenis, makšķere, arī lietussargs un izvairieties no atrašanās metāla priekšmetu un objektu tuvumā.

Lietusgāzes var izraisīt strauju ūdens līmeņa celšanos un iespējama zemāko vietu applūšana. Braukšanas apstākļus uz ceļiem apgrūtinās pasliktināta redzamība un akvaplanēšana. Svarīgi rēķināties, ka dažiem braucieniem būs nepieciešams ilgāks laiks.  Pērkona negaisu var pavadīt arī lielgraudu krusa, nodarot kaitējumu kultūraugiem un sējumiem. Vairāk par nepieciešamo rīcību pērkona negaisa laikā ŠEIT.

Aktuālajai brīdinājumu informācijai sekojiet ŠEIT.

 

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa,
Komunālās saimniecības pārvalde,
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs,
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!