Šobrīd Daugavpilī

Uzņēmējdarbības kompetences attīstīšana Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā Izglītības ziņas

212
Uzņēmējdarbības kompetences attīstīšana Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā

No 2015.gada Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola-licejs veiksmīgi sadarbojas ar organizāciju Junior Achievement Latvia, un liceja skolēnim ir iespēja izveidot savu mācību uzņēmumu (SMU).

2019./2020.mācību gadā Tehnoloģiju licejā bija nodibināts skolēnu mācību uzņēmums (SMU) “Exoy “ -dibinātāji M.Roļščikovs, A.Meļihovs (11kl.), A.Bulanovs (9.kl.). Uzņēmums ražo unikālu  LED lampu ar 25 efektiem, vadības funkciju caur viedtālruņa lietotni, ar funkciju "modinātājs-rītausma", spēju regulēt spilgtumu, ātrumu un efektu mērogu.

Gada laikā uzņēmums aktīvi attīstījās, piedalījās dažādos pasākumos. 2019.gada decembrī Rīgā pasākumā Cits Bazārs SMU “Exoy” tika izvirzīts nominācijā  “Uz zināšanām balstīts produkts” un ieguva simpātiju balvu no LR Patentu valdes. 2020.gada martā Rīgā pasākumā Cits Bazārs, kuru organizē Junior Achievement Latvia  sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, ietvaros SMU “Exoy” tika apbalvots nominācijā „Inovatīva biznesa ideja”.

Tādas mērķtiecīgas, aktīvas darbības rezultātā  2020.gada vasarā tika nodibināta jau sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Exoy”. Septembrī Rēzeknē notika Latgales uzņēmēju dienas, kurās piedalīties bija aicināts arī uzņēmums “Exoy”. Jaunie uzņēmēji prezentēja savu biznesa ideju un  “Exoy” bija veiksmīgi iekļauts inkubācijā Magnetic Daugavpils Biznesa Inkubatorā.  Tagad jaunajiem biznesmeņiem ir iespēja saņemt līdzfinansējumu līdz 200 000 eiro gadā, kā arī apmeklēt lekcijas un sadarboties ar vietējām kompānijām.

Oktobrī  projekts “Exoy” uzvarēja grantu  konkursā “Impulss” un saņēma Daugavpils pašvaldības finansējumu  jaunu 3D printeru un iekārtu iegādei, patenta un preču zīmju reģistrācijai un materiāliem. Šobrīd uzņēmēji meklē  ofisu un ražošanas telpu, kuru līdzfinansēs Magnetic Bizness Inkubators. Tuvākajā laikā plānots uzsākt pilnvērtīgu ražošanu.

Tagad uzņēmums aktīvi veido jaunus produktus, meklē jaunus tirgus. Dažas lampas jau pārdotas  ASV un citās valstīs.  Jaunie biznesmeņi atzīst: “Mēs saprotam, ka esam tikai ceļa sākumā, bet panākumi jau ir.  Nozīmīgi ir tas, ka sākām biznesu, vēl mācoties skolā. Mēs esam pateicīgi mūsu skolai – Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolai-licejam, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldei, organizācijai Junior Achievement Latvia par iespēju piedalīties tādā izglītības programmā, kā arī vecākiem par atbalstu”.

Sekot līdzi uzņēmuma Exoy darbībai iespējams šeit: Telegramā t.me/exoy_news  vai www. exoy.eu.   

*Junior Achievement Latvia (JA Latvia) ir viens no 40 JA Europe un 118 Worldwide tīkla biedriem kopš 1991.gada. Eiropas Komisija atzinusi JA Latvia par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

**Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus.

Informāciju sagatavoja:

Tatjana Alika

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja

ekonomikas un komerczinību skolotāja