Svinam svētkus kopā! Izglītības ziņas

211
Svinam svētkus kopā!

Ārā arvien biežāk jūtami saules staru pieskārieni, tie ir tik silti un nes līdzi jaukus svētkus –  Meteņus un Masļeņicu. Šogad 7. un 3.pirmsskolas izglītības iestādes sagatavošanas vecuma bērnu grupas nāca ciemos viena pie otras daudzināt  ziemas  atkāpšanos un pavasara pakāpenisko iestāšanos  dabā, kā arī parādīt, kā šos svētku svinējuši mūsu senči, un saglabāt tā laika tradīciju vērtības.

17.februāri 7.pirmsskolas izglītības iestādes Saimniece, Metenis un meteņbērni sagaidīja ciemos kaimiņu ķekatniekus, lai tos iepazīstinātu ar Meteņdienas svinēšanas paražām. Svētku laikā mājinieki un viesi vienojās kopīgās dejās: „Saimnieces dejā”  un „Ķekatnieku dejā”. Atnākušie ķekatnieki tika aktīvi iesaistīti  izdarībās, kuras saistītas ar Meteņu tradīcijām, ticējumiem un latviešu tautasdziesmam. Pasākumā meteņbērni baudīja siltus pīrāgus un zāļu tēju. Dodoties mājup, viesiem dāvināts ciemakukulis – vārīti pelēkie zirņi un cūkas ausis. Skandinot rīkus un dipinot kājas, pašmāju meteņbērni pavadīja kaimiņu ķekatniekus.

Savukārt, 18.februārī 3.pirmsskolas izglītības iestādes kolektīvs sagaidīja ciemos sagatavošanas grupas bērnus no 7.pirmsskolas izglītības iestādes, lai parādītu tiem, kā tiek svinēta Masļeņica. Laukuma vidū stāvēja galvenais personāžs – Masļeņica. Jautras krievu tautas mūzikas pavadījumā, visus – gan viesus, gan saimniekus – sveica jautrie „skomorohi”. Neiztika arī bez Babas Jagas, kura uzdevās par Masļeņicu, bet tika aizraidīta projām. Vienuviet satikās Ziema un Pavasaris un kopā ar bērniem spēlēja  krievu tautas rotaļas un „vizinājās ar karuseli”. Gaisā tika palaisti „cīruļi”, lai piesauktu pavasari. Atvadoties no ziemas, svētku kulminācijā tika sadedzināta Masļeņica , bet tad sekoja pankūku ēšana un un karstas tējas dzeršana no patvāra. Atvadoties bērni pasniedza ciemiņiem pašgatavotus suvenīrus – pavasara simbolu „saulīti”.

Mūsu sadarbības pasākumu mērķis bija dziļāk izzināt savas tautas tradīcijas un paražas,  salīdzinot tās ar citas tautas tradīcijām. Bērniem tika dota lieliska iespēja pašiem piedalīties šajos pasākumos un saskatīt līdzīgo un atšķirīgo svētku svinēšanā. Bez šaubām, ka, iemācot bērniem cienīt savas tautas kultūru un tradīcijas, bērnos tiks veidota cieņa, tolerance un izpratne par jebkuras citas tautības kultūras vērtībām.

 

Informaciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas

7.pirmsskolas izglītības iestādes

vadītājas vietniece

Mudīte Ozola un

Daugavpils pilsētas

3.pirmsskolas izglītības iestādes

vadītājas vietniece

Marina Pavlova

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!