Piešķir patentu Daugavpils Universitātes zinātnieku izgudrojumam Izglītības ziņas

110

Daugavpils Universitātes (DU) zinātnieku izgudrojumam „Lina callus šūnu un āboliņa augu ploiditātes palielināšanas metode” piešķirts Latvijas patents. Minētā metode dod iespēju ātri iegūt vērtīgu selekcijas izejmateriālu, lai pēc tam iegūtu jaunas augstražīgas lina un sarkanā āboliņa šķirnes, informē DU zinātņu prorektore Inese Kokina. Izgudrojums veikts, īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansēto projektu „Uz biosaderīgām mikroshēmām balstītas augu selekcijas tehnoloģijas izstrāde” (vienošanās Nr. 2010/0321/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/144). Patents Latvijā būs spēkā 20 gadus.

Izgudrojuma autori ir DU G.Liberta Inovatīvās mikroskopijas centra (DU IMC) vadošais pētnieks Dr.phys. Vjačeslavs Gerbreders, DU asociētā profesore Dr.biol. Inese Kokina, Dr.phys. Ēriks Sledevskis un DU IMC vadošais pētnieks Dr.phys. Andrejs Bulanovs.

 

Ekoloģisko un nekaitīgo ploiditātes palielināšanas veidu zinātniekiem izdevies atklāt, eksperimentējot ar lina callus šūnām, pakļaujot tās lāzerstarojumam.

Callus šūnas ir augu šūnas, kas nav diferencējušās un izskatās kā želejveidīga masa, no kuras var izaugt jebkura auga daļa - sakne, stiebrs, lapa utt. Eksperimentu gaitā konstatēts, ka ļoti vājas intensitātes lāzerstarojuma iedarbībā callus šūnās notiek ievērojamas izmaiņas. Augšanas centru skaits apstarotajā callus masā palielinājās par 20% salīdzinājumā ar kontrolgrupas paraugiem. Turklāt, par 30-50% palielinās tādu šūnu skaits, kuru hromosomu skaits ir lielāks par normu. Šo efektu sauc par ploiditātes palielināšanu.

Ploiditātes palielināšanu jau vairāk nekā pusgadsimtu izmanto, piemēram, āboliņa zaļās masas palielināšanai, tā sēklas apstrādājot ar ķīmisku vielu - kolhicīnu. Savukārt DU zinātnieku atklātais ploiditātes palielināšanas veids, izmantojot lāzerstarojumu, ir daudz ekoloģiskāks un nekaitīgāks.

ERAF projekta „Uz biosaderīgām mikroshēmām balstītas augu selekcijas tehnoloģijas izstrāde” mērķis ir izpētīt mikro un nanobiostruktūras ar mērķi radīt priekšnosacījumus augstas pievienotas vērtības zinātņietilpīgu produktu ražošanas tehnoloģiju izstrādei. Tā specifiskais mērķis ir izstrādāt uz biosaderīgām mikroshēmām balstītas tehnoloģijas, lai paātrinātu jaunu perspektīvu augu formu iegūšanu selekcijas vajadzībām. Projekta kopējās izmaksas ir 368 816 lati, no kuriem 341 154 lati (92,5%) - ERAF finansējums. Projekts noslēgsies šī gada 31.decembrī.

 

Informāciju sagatavoja:

Harijs Vucins, „13.STĀVS” SIA

e-pasts: harijs@13stavs.lv, tālr./fakss: +371 654 21243

Papildus informācija:

Alise Griķe, projekta koordinatore

e-pasts: alise.grike@du.lv, tālr. Nr. +371 654 23265

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!