Kā norit Daugavpils pilsētas skolu un pirmsskolu darbinieku vakcinēšanās Izglītības ziņas

655
Kā norit Daugavpils pilsētas skolu un pirmsskolu darbinieku vakcinēšanās

Ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts vakcinēties pret Covid-19. Vakcinācija netieši aizsargā vakcinētās personas un apkārtējos, kuri ir uzņēmīgi pret slimībām, mazinot slimību izplatīšanās risku starp ģimenes locekļiem, skolasbiedriem vai kolēģiem, draugiem, kaimiņiem un citiem sabiedrības locekļiem. Tas ietver zīdaiņus, bērnus, gados vecākus cilvēkus, cilvēkus ar vāju imūnsistēmu, vēža pacientus un cilvēkus, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nevar saņemt vakcināciju. Vakcinācija var novērst slimības vai ievērojami samazināt jaunu inficēšanās gadījumu skaitu.

Tieši tāpēc no š.g. 12.aprīļa Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu pedagogiem un darbiniekiem tika piedāvāta iespēja vakcinēties. Ievērojot brīvprātības principu, to joprojām var izdarīt gan individuāli, gan kolektīvi. Šī akcija skolu un pirmsskolu darbiniekiem tika piedāvāta ar domu, ja pietiekami daudz cilvēku iedzīvotāju grupā ir imūni pret infekcijas slimību, tā neizplatīsies no cilvēka uz cilvēku. To dēvē par kolektīvo imunitāti. Tas nozīmē, ka cilvēki, kuri nevar saņemt vakcināciju, jo, piemēram, viņi ir pārāk jauni vai viņiem ir alerģija pret vakcīnas sastāvdaļām, gūst labumu no vakcinētajiem cilvēkiem, jo slimība starp cilvēkiem nevar tik viegli izplatīties.

Lai uzzinātu reālo situāciju par vakcinēšanās procesu Daugavpils pilsētas izglītības iestādēs un domātu par nākamā mācību gada sākumu – cik droša vide būs mūsu izglītības iestādēs gan pašiem darbiniekiem, gan līdz ar to bērniem, tika aptaujāti pirmsskolu iestāžu vadītāji un skolu direktori par situāciju uz maija beigām. Pēc skolu iesniegtajiem datiem, redzam, ka jau tagad (2020./2021. mācību gada beigās) 40% skolotāju ir izgājuši pilnu vakcinēšanās kursu, bet 6% pedagogu jau saņemta 1.vakcinēšanās deva. Plānots, ka līdz jaunā mācību gada sākumam, 1.septembrim, vakcinēti būs jau 73% pedagogu

.

Savukārt skolu tehnisko darbinieku vidū vakcinēšanās aktivitāte ir zemāka, pagaidām pilnu vakcinēšanās kursu izgājuši tikai 20% tehnisko darbinieku, bet 1.vakcinācijas devu saņēmuši 8%. Līdz jaunā mācību gada sākumam plānots, ka pilnībā vakcinējušies varētu būt tikai 54% tehnisko darbinieku.

Skolu tehnisko darbinieku un pedagogu vidū par nevakcinēšanās iemeslu visbiežāk tiek minēts ārsta aizliegums, un tas, ka viņu tuvākajā saskarsmes lokā, t.i., ģimenes, radu, draugu vidū ir negatīvā nostāja pret vakcinēšanos.

Tomēr kopumā skolu direktoru (14 no 19 skolām, attiecīgi aptuveni 74%) skatījumā, ņemot vērā pedagogu un darbinieku vakcinēšanās tempu (līdz 1.septembrim būs vakcinēti 65% skolu darbinieki), pārsvarā izglītības iestādes uz 1.septembri būs drošas izglītojamiem.

Pēc pirmsskolu sniegtajiem datiem, redzams, ka pagaidām pilns vakcinēšanās kurss ir iziets tikai 18% pedagogu, bet 1.vakcinēšanās devu saņēmuši 9% pedagogu. Plānots, ka līdz jaunā 2021./2022. mācību gada sākumam, t.i., 1.septembrim būs vakcinējušies 45% pedagogu. Tas ir gandrīz uz pusi mazāk nekā skolu pedagogu vidū.

 

Kā nevakcinēšanās galvenos iemeslus pirmsskolu pedagogi min ārsta aizliegumu, un to, ka grūti patstāvīgi pieņemt lēmumu.

Vēl zemāka aktivitāte vakcinēties ir pirmsskolu tehnisko darbinieku vidū. Pēc apkopotajiem datiem redzam, ka pagaidām pilns vakcinēšanās kurss iziets tikai 14% tehnisko darbinieku, bet 5% saņēmuši 1.vakcinēšanās devu. Līdz 1.septembrim to plāno veikt pavisam tikai 40% tehnisko darbinieku.

Pirmsskolu tehnisko darbinieku vidū par nevakcinēšanās galvenajiem iemesliem visbiežāk tiek minēts, ka grūti patstāvīgi pieņemt lēmumu un ka viņu tuvākajā saskarsmes lokā (ģimene, radi, draugi) ir negatīva nostāja pret vakcinēšanos.

Neskatoties uz pirmsskolas darbinieku pasivitāti, pārsvarā pirmsskolu vadītāju (19 no 27 pirmsskolām, attiecīgi aptuveni 70%) skatījumā, ņemot vērā pedagogu un darbinieku vakcinēšanās tempu (līdz 1.septembrim būs vakcinēti nedaudz vairāk kā 50% pirmsskolu darbinieki), izglītības iestādes uz 1.septembri būs drošas izglītojamiem, jo iestādēs tikšot ievēroti visi drošības pasākumi.

Lai bērni atgrieztos skolās, ikvienu, kurš pagaidām neplāno vakcinēties, aicinām palūkoties uz tiem kolēģiem, kuri jau ir vakcinējušies, izvērtēt viņu pozitīvo un atbildīgo piemēru, kā arī konsultēties ar saviem ģimenes ārstiem par iespēju vakcinēties. Aicinām skolu un pirmsskolu darbiniekus būt sociāli atbildīgiem par sevi un bērniem, kas ir apkārt, un izmantot iespēju vakcinēties, lai bērni no 1.septembra varētu atgriezties drošā vidē skolā, pirmsskolā! Vakcinācija ir labākais veids, kā iegūt imunitāti pret slimībām, salīdzinājumā ar imunitāti, kas iegūta, saslimstot ar šo slimību. Vakcinācija neļauj cilvēkiem iegūt slimības simptomus, kas var būt smagi. Atšķirībā no citām zālēm, vakcīnas ir vienīgās, kas nevis ārstē saslimšanu, bet samazina iespējas saslimt ar noteiktām infekciju slimībām. 

Vairāk informācijas var iegūt Eiropas vakcinācijas informācijas portālā: https://vaccination-info.eu/lv/covid-19/covid-19-vakcinas, bet individuāli pieteikties vakcinācijai var portālā www.manavakcina.lv.

 

Informāciju sagatavoja

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde

 

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!