Labot lapu
Latviešu
IestatījumiViegli lasīt
Piekļūstams saturs
Fonta izmērs
Kontrasts

Jaunieši no pieciem Latvijas novadiem prezentē apritīgus risinājumus. Uzvar ideja par grāmatu vākiem no lietotā tekstila Izglītības ziņas

16
Jaunieši no pieciem Latvijas novadiem prezentē apritīgus risinājumus. Uzvar ideja par grāmatu vākiem no lietotā tekstila

14. maijā noslēdzās ideju radīšanas pasākumu cikls jauniešiem "Tīri.Labi.Apritē". Fināla tiešsaistē 14 komandas no Cēsīm, Daugavpils, Tukuma, Rīgas un Jelgavas prezentēja reģionālajos pasākumos radītās un pilnveidotās idejas. Galveno balvu – braucienu uz Eiropas Parlamentu Briselē – ieguva komanda "Apītes", pārstāvot Cēsu novadu un gūstot piekto daļu balsu.

Lai atbalstītu fināla komandas, pasākumam tiešsaistē pieslēdzās vairāk nekā 100 skatītāju, kuri šoreiz bija galvenie lēmēji – atšķirībā no reģionālajiem pasākumiem, kur uzvarētāju noteica žūrija, finālā par labāko ideju balsoja skatītāji. Šāda pieeja līdzinās līdzdalības budžeta iegūšanai – ideju iesniedzējiem jāspēj pārliecināt sabiedrību par savas ieceres nozīmīgumu. Noslēguma pasākumā piedalīties varēja jebkura komanda, un lielākā daļa dalībnieku jau bija attīstījusi savas sākotnējās ieceres.

Pasākuma noslēgumā jauniešus iedvesmoja Daniēls Zeltiņš no organizācijas "Klubs “Māja” – jaunatne vienotai Eiropai". Viņš uzsvēra jauniešu iniciatīvu nozīmi, izceļot dalībnieku drosmi, radošumu un spēju piedāvāt praktiskas, ilgtspējīgas idejas. Zeltiņš aicināja neapstāties pie projekta noslēguma, bet turpināt ideju attīstīšanu ikdienā, uzsverot, ka pārmaiņas sākas ar personīgo rīcību.

Diskusiju bagātināja arī žūrijas locekļi: "CleanR Grupa" pārstāve Elīna Sprūde-Nesenberga, Santa Krastiņa no biedrības "Zaļā brīvība", Daniēls Zeltiņš un pasākuma vadītājs Edgars Feščenko. Viņi uzdeva mērķtiecīgus, izaicinošus jautājumus, kas rosināja jauniešus padziļināti izvērtēt savu ideju ilgtspējību un sociālo ietekmi.

Cēsu novadu pārstāvēja trīs komandas. "Apītes" no DACVĢ un Priekuļu pamatskolas prezentēja ideju grāmatu vāku izgatavošanai no lietota tekstila Apģērb grāmatu!. Ideja pārliecināja ar izstrādātajiem prototipiem, un pēc reģionālā pasākuma "Apītes" organizēja vākotavu skolās, kā arī domā par biznesa idejas attīstību. "Mazie Poniji" no Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma ierosināja veidot mēbeļu labošanas darbnīcas, kurās jaunieši ne vien gūst praktiskas iemaņas, bet arī ziedo atjaunotās mēbeles tiem, kam tās nepieciešamas. Komanda idejas attīstībā ir saziņā ar pašvaldību. "Cenzētie" no tās pašas skolas prezentēja interneta mājaslapu Ingridease. To izmantojot, var veiksmīgi plānot ledusskapī atrodamo produktu pagatavošanu un līdz ar to samazināt pārtikas izšķērdēšanu ikdienā. Komanda ir uzlabojusi mājaslapu, testē ideju skolā un plāno to attīstīt tālāk.

Daugavpils novadu pārstāvēja četras komandas. "Media Mega Mind" no Daugavpils Valsts ģimnāzijas iepazīstināja ar ideju par lietotā tekstila pārveidi praktiskos un noderīgos izstrādājumos, kas īpāši noderētu cilvēkiem, kuriem trūkst resursu jaunu preču iegādei. "Spicie Vienībnieki" no Vienības pamatskolas rosināja ieviest skolas līmeņa bioatkritumu šķirošanu un kompostēšanu, ko papildinātu ar izglītojošām aktivitātēm skolēniem. Komanda ir gatava uzsākt aktīvu sadarbību ar atkritumu pārstrādes uzņēmumiem, lai īstenotu šo ieceri. Savukārt "STOP!FAST!FASHION!" no Daugavpils Iespēju vidusskolas piedāvāja veidot mīkstās rotaļlietas Cotton Critters no pārstrādāta tekstila – tā vienlaikus tiktu mazināta ātrās modes negatīvā ietekme un sabiedrība izglītota par pārdomātu resursu izmantošanu. Komanda jau izstrādājusi pirmos rotaļlietu prototipus. Daugavpils reģiona ideju klāstu noslēdza "ZERO WASTE LUDZA" no Ludzas Bērnu un jauniešu centra, kas piedāvāja radošas batikošanas darbnīcas ar dabīgām krāsvielām. Tajās jaunieši varētu apgūt tekstila pārstrādes prasmes, vienlaikus uzzinot vairāk par tekstila saudzīgu lietošanu un tekstila atkritumu samazināšanu ikdienā. Jau vasaras noslēgumā komanda vēlas rīkot pirmo darbnīcu.

"Green GEMS" no Tukuma E. Birznieka-Upīša 1. pamatskolas izstrādāja ideju par mantu apmaiņas punktu skolā, lai dalītos ar lietām, kas vairs nav nepieciešamas, bet var noderēt citiem. Arī skolas vadība atbalsta mantu apmaiņas punkta izveidi skolā. Savukārt "Zaļās Zvaigznes" no Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas idejas Save the plate ("Izglāb šķīvi") ietvaros piedāvāja vairākas pārtikas atkritumu samazināšanas iniciatīvas skolā. Piemēram, aizstājot zupu ar kādu citu ēdienu vai ļaujot skolēniem pašiem izlemt, cik lielu porciju viņi vēlas. Tas palīdzētu izprast pārtikas izšķērdēšanas problēmas un veicinātu veselīgus ēšanas paradumus. Komanda plāno piedalīties konkursā, lai iegūtu finansiālu atbalstu, un spēli jau izmēģinājušas vairākas klases.

Rīgas komandas fokusējās uz mobilitāti un sociālo saskarsmi. "21. Zvaigzne" no Rīgas 21. vidusskolas prezentēja velonovietnes prototipu ar saules paneļu un remonta iespējām, veicinot drošu un zaļu pārvietošanos. Projektu plānots rudenī iesniegt līdzdalības budžeta konkursā Rīgā. "The Eco-Enthusiasts" no Vecmīlgrāvja Rīnūžu vidusskolas izstrādāja galda spēli, kas mudina skolēnus komunicēt klātienē un samazināt pie ekrāniem pavadīto laiku. Spēle tiek testēta skolā, un arī tās iesniegšana līdzdalības budžeta konkursam ir jauniešu nākotnes plānos. Savukārt "Ziedu Kvartets" no Babītes vidusskolas ierosināja labiekārtot Bolderājas bibliotēkas dārzu, izmantojot dabai draudzīgus un estētiski iekļautus elementus. Šobrīd tr veikta nepieciešamo materiālu izpēte, un pilotprojekts jau īstenots skolas tuvumā.

Jelgavas novadu pārstāvēja divas komandas. "GREEN FALL" no Jelgavas tehnikuma rosināja izveidot izzinošu baskāju taku mežā, iekļaujot arī izglītojošus uzdevumus, lai stiprinātu cilvēka un dabas saikni un dotu iespēju taku apmeklēt arī cilvēkiem ar invaliditāti. Savukārt "Tavs, Mans, Mūsu" no Jelgavas 4. vidusskolas ideja ir radīt digitālu spēli SwapUp, kas veicinātu priekšmetu apmaiņu, labošanas kultūru un ziedošanu, vienlaikus motivējot ar punktu sistēmu videi draudzīgai rīcībai. Skolēni jau strādā pie spēles dizaina un plāno pasākumus skolā.

Reģionālajos pasākumos, kuros kopumā piedalījās vairāk nekā 350 jauniešu no visas Latvijas, komandas strādāja pie idejām, kas aptvēra plašu tematiku – no tekstila pārstrādes un pārtikas atkritumu mazināšanas līdz spēļu un digitāliem risinājumiem, kas veicina ilgtspēju un aktīvu rīcību kopienās.

Vairāk par reģionālajiem pasākumiem var lasīt biedrības mājas lapā: https://www.zalabriviba.lv/projekti/tiri-labi-jauniesu-lidzdaliba-aprites-ekonomika/

Projekts “Tīri.Labi. Jauniešu iesaiste aprites ekonomikā” tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalsu un “CleanR Grupa” un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā līdzfinansējumu.

Informāciju sagatavoja:
Agita Pusvilka, agita.pusvilka@zalabriviba.lv, 29157518

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!