Šobrīd Daugavpilī

Daugavpilī izsludina enerģētisko krīzi siltumapgādē Pašvaldības ziņas

1193
Daugavpilī izsludina enerģētisko krīzi siltumapgādē

Pirmdien, Daugavpils pilsētas domes ārkārtas sēdē, deputāti pieņēma lēmumu par enerģētiskās krīzes izsludināšanu Daugavpils pilsētas administratīvajā teritorijā no 27. decembra.

Kā skaidroja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš, tas nozīmē, ka pašvaldība vēršas pēc palīdzības pie valdības, jo saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu enerģētiskās krīzes gadījumā pašvaldībai ir tiesības lūgt iegādāties dabasgāzi no Inčukalna gāzes krātuvē uzkrātajām valsts stratēģiskajām rezervēm par pirmskrīzes cenām.

2021. gadā pasaules tirgos ievērojami kāpusi dabasgāzes gāzes cena, kā rezultātā jūtami augušas arī siltumenerģijas izmaksas. Līdz šim Daugavpilī bija izdevies saglabāt vienu no zemākajiem apkures tarifiem valstī, tomēr straujā dabasgāzes cenu kāpuma dēļ, pašvaldības atbalsta iespējas, kas ļautu saglabāt samērīgu apkures tarifu PAS “Daugavpils siltumtīkli” klientiem ir ierobežotas.

Siltumenerģijas tarifs Daugavpilī 2022. gada janvārī saglabāsies 56,96 EUR/MWh līmenī. Tādējādi jau ceturto mēnesi Daugavpils saglabās salīdzinoši zemu apkures tarifu. Taču, kā norādīja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš, ņemot vērā straujo dabasgāzes cenu pasaules tirgos, šādu tarifu janvārī būs iespējams saglabāt tikai izmantojot uzņēmuma iekšējos resursus. Bez pašvaldības dotācijām tas sasniegtu ap 150 EUR/MWh, kas ļoti negatīvi ietekmētu iedzīvotāju iespējas apmaksāt siltumenerģijas rēķinus.

Daugavpils pašlaik ir pirmā pašvaldībā Latvijā, kas ceļ trauksmi siltumapgādē. Ārkārtas domes sēdē, 27. decembrī  deputāti skatīja PAS “Daugavpils siltumtīkli” informatīvo ziņojumu par situāciju saistībā ar siltumapgādes pakalpojumiem Daugavpils pašvaldībā 2021./2022. gada apkures sezonā. Izvērtējot patreizējo situāciju saistībā ar energoresursu cenu kāpumu, deputāti lēma izsludināt otrā līmeņa vietējo enerģētisko krīzi pilsētas administratīvajā teritorijā.

AS “Daugavpils siltumtīkli” līdz 2022. gada 10. janvārim uzdots izstrādāt un iesniegt pašvaldībā apstiprināšanai siltumenerģijas apgādes ierobežošanas un pārtraukšanas kārtību enerģētiskās krīzes laikā Daugavpils pilsētas siltumenerģijas lietotājiem.

Pamatojoties uz enerģētiskās krīzes situāciju, Daugavpils pilsētas pašvaldība lūgs Ministru kabinetam un Valsts kasei piešķirt bezprocentu aizņēmumu pašvaldības AS “Daugavpils siltumtīkli” apgrozāmiem līdzekļiem dabasgāzes iegāžu veikšanai un vērsīsies pēc atbalsta valdībā, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 312 “Enerģijas lietotāju apgādes un kurināmā pārdošanas kārtība izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā un valsts apdraudējuma gadījumā”, lai rastu iespēju iegādāties dabasgāzi no Inčukalna gāzes krātuvē uzkrātajām valsts stratēģiskajām rezervēm par pirmskrīzes cenām.

Viens no iemesliem šī Domes lēmuma pieņemšanai bija tas, ka mainījās dabasgāzes piegādātāju līguma nosacījumi, proti, tika pieprasīta priekšapmaksa par dabas gāzi 100% apmērā.

Domes lēmums par enerģētiskās krīzes izsludināšanu ir pamats veikt tālākas darbības problēmsituācijas risināšanai un tuvākā mēneša laikā siltumapgādi galīgiem patērētājiem nekādā veidā neietekmēs.

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils pilsētas pašvaldības

Komunikācijas  nodaļa.