Daugavpilī sācies Starptautiskais folkloras festivāls Kultūras ziņas

558

Ar tautas melodijām piepildītu koncertu „Rūtoj saule” Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā, svētdien, 16. jūnijā, sākās XII Daugavpils Starptautiskais folkloras festivāls, ko ieskandināja folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra”. Visas nedēļas garumā daugavpilieši un pilsētas viesi varēs iepazīt Jāņu laika tradīcijas un baudīt koncertus, jo folkloras festivāls Daugavpilī turpināsies līdz pat 21. jūnijam.

“Vēsture, jāsaka, ir diez gan gara šim Daugavpils folkloras festivālam, jo festivāls aizsāka savas gaitas jau iepriekšējā gadsimta deviņdesmitajos gados, un sākumā tas dzima, kā maskošanās festivāls. Un tad tika nolemts šo maskošanās festivālu pārdēvēt vienkārši par folkloras festivālu, un festivāla laikā izdzīvot daudzas Saules kalendārajam gadam tradicionālās lietas. Un tā šogad festivāls notiek “Pošā Juoņu laiceņā”. Tāpēc arī šajā festivālā mēs godināsim Jāņus, kā Latvijas Kultūras kanona vērtību. Un šodien, rīt un parīt – 17. 18. un 19. jūnijā mācīsim bērniem piedzīvot Jāņus, mācīsimies paši iegūt jaunas prasmes un iemaņas,” stāsta XII Daugavpils Starptautiskā folkloras festivāla mākslinieciskā vadītāja Sarmīte Teivāne.

Šajās festivāla dienās Tradīciju mājā norisināsies sarunu klubs “Papardēs”, kur kopā ar Līgu Reiteri, Intu Reču, Dzintru Abaroni  un Aīdu Rancāni būs iespēja ne tikai vairāk uzzināt par pirmskristīgo un kristīgo tradīciju mijiedarbību Jāņu dienas svinēšanā, puķu un zāļu pielietojumu tautas medicīnā, bet arī pašiem, praktiski darbojoties, sagatavot ziedes no Jāņu laika augiem un siet sieru. Arī mazie līgotāji varēs radoši izpausties un iepazīt vasaras saulgriežu laika tradīcijas tematiskajās nodarbībās.

Ceturtdienas vakarā Andreja Pumpura skvērā skanēs koncerts “Kas tūs Juoņus īleiguoja”, kur kopā ar festivāla saimniekiem – folkloras dziesmu un deju kopu “Svātra”, uz skatuves kāps arī Krustpils kultūras centra tradicionālās mūzikas grupa „Krāce”, Patjanko ģimenes kapela, deju grupa “Lūznavas kadriļas”, kā arī ciemiņi no Lietuvas un Somijas.

Festivāla ietvaros tiks atklāta Jāņu zāļu izstāde un norisināsies foto orientēšanās spēle.

XII Daugavpils Starptautiskais folkloras festivāls noslēgsies pašā Vasaras saulgriežu vakarā.

“21. datumā, kad tieši ir arī šie Vasaras saulgrieži, ir gaidāms gan sarunu klubs “Papardēs” ar daudziem runātājiem, gan ar filozofiem, gan ar priesteriem, gan ar folkloristiem, tāpēc nāciet, klausieties, skatieties un dalieties savā pieredzē. Un festivāla lielākais koncerts ir 21. datumā, kurā mēs aicinām visus uz kopīgu sadziedāšanos un sadancošanos A. Pumpura skvērā,” aicina Sarmīte Teivāne.

Piektdien uz saulgriežu lustēm aicinās folkloras kopas “Svātra”, “Dzīsme”, “Grodi”, “Rūtoj”, “Ritam”, grupas “Dzilna” un “Teikas muzikanti”, kā arī Lietuvas un Somijas viesi.

Festivālu rīko Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestāde „Vienības nams”. Dalība visos pasākumos ir bez maksas. Festivāla programma pieejama pašvaldības mājaslapā www.daugavpils.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils valstspilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!