Šobrīd Daugavpilī

EKG pieteikuma koncepcija

Pēdējo reizi informācija atjaunota 16.03.2021, 23:00

Daugavpils Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 pieteikuma tēma ir “LINGUA FRANCA: meklēt, radīt, runāt”. Mēs domāsim par to, kā radīt pamatu kopīgu vērtību valodai, lai Daugavpilī, Latgalē un Latvijā cilvēki apzinātos to spēku, ko dod piederība Eiropai. Savukārt Eiropai atklātos unikālais Latgalei raksturīgais kultūras stāsts par dzīvi uz robežas starp Rietumiem un Austrumiem.

Daugavpils vienmēr ir bijusi cietoksnis, kurā  dažādas varas ir apliecinājušas sevi ar militāro un represīvo spēku. Nu jau vairākus gadu desmitus cietoksnī savu radošo spēku rāda pasaules līmeņa laikmetīgā kultūra un māksla. Tā atver vaļā cietokšņa un pilsētas vārtus cilvēkiem, kuri ar savu darbu aizsargāšanos pārvērš par uzticēšanos, bet uzbrukumu - par sadarbību.  Mēs vēlamies turpināt veidot sarunu starp visdažādākajām kopienām un nozarēm, starptautiskiem partneriem un domubiedriem, lai kopīgi radītu atvērtu un iejūtīgu sabiedrību.   

Daugavpilī un Latgalē valodu un kultūru daudzveidība ir pastāvējusi gadsimtiem ilgi. Tas rada pamatu krāsainai, pārsteigumu pilnai, interesantai un ar kultūras notikumiem bagātai dzīvei. Tomēr līdzās labajam, ko dažādība sevī ietver, pastāv arī konflikta riski. Īpaši mūsdienās, kad realitāti, kurā dzīvojam, nosaka atšķirīgās mediju telpas un noslēgtie sociālie “burbuļi”, kuri lieto valodu nevis, lai meklētu vienojošo, bet, lai šķeltu un radītu  sajūtu par atstumtību. Tieši tāpēc tik svarīgi ir kultūras procesi, kuros  ikviens var aktīvi līdzdarboties un atklāt to, cik mēs viens otram esam vērtīgi.

Daugavpils vēlas kļūt par 2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu, lai kopā ar Latgali radītu un arī visai Eiropai rādītu to, kā kultūra un māksla kļūst par pamatu kopīgai valodai sabiedrībā ar lielu etnisku dažādību. Tāpēc, ka kopīgas valodas meklēšana, radīšana un runāšana, var kļūt par pamatu cieņas un uzticēšanās pilnai ikdienai.

Daugavpils kā Eiropas kultūras galvaspilsēta aicina uz kopradīšanu un sadarbību visās valodās runājošus cilvēkus, lai dažādie burti, zilbes, vārdi un teikumi savītos šodienai nozīmīgos stāstos par ilgtspējīgu kopīgu dzīvi, kurā cilvēki ar prieku rūpējas viens par otru un dabu, kurā māksla un zinātne palīdz viena otrai atrast atbildes uz veselīgai nākotnei svarīgiem jautājumiem un, kurā kultūra un māksla palīdz pielikt punktu nesaskaņām, jautājuma zīmi neskaidrajam un izsaukuma zīmi cilvēcībai.