Top dzīvās vēstures liecību kolekcija „Baltijas ceļa stāsti” Pilsētas ziņas

122

2014. gada 23. augustā apritēs 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas, miermīlīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai izveidotu 600 km garu cilvēku ķēdi cauri trim Baltijas valstīm un apliecinātu to centienus pēc brīvības.

 

2009. gadā šī protesta akcija tika iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”. Šajā reģistrā ir ietverti nozīmīgākie dokumenti, kas atspoguļo vēsturiskās akcijas sagatavošanu un norisi. Taču tāda mēroga notikums ir jādokumentē vispusīgi, ņemot vērā arī cilvēku individuālās pieredzes, kas, kopā saaustas, veido Baltijas valstu iedzīvotāju kopīgo sociālo atmiņu.

 

Šī iemesla dēļ, atzīmējot Baltijas ceļa 25. gadadienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā īsteno projektu „Baltijas ceļa stāsti”. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par Baltijas ceļa notikumiem, apkopojot cilvēku atmiņu stāstus un padarot tos pieejamus arī nākamajām paaudzēm gan virtuālajā vidē, gan muzeju un bibliotēku kolekcijās. Projekts aicina ikvienu laikabiedru fiksēt savu Baltijas ceļa pieredzi, lai kāda tā arī nebūtu bijusi: piedalīšanās, lēmums nepiedalīties vai arī dalība kādā no atbalsta akcijām citviet pasaulē. Līdz šī gada 30. oktobrim ikviens ir aicināts aizpildīt Baltijas ceļa stāstu formu (http://www.thebalticway.eu/stasti/), kurā būs iespējams aprakstīt savas domas, jūtas un pieredzēto, kā arī atzīmēt kartē vietu, kur Baltijas ceļā ir stāvēts 1989. gadā vai, hipotētiski, varētu stāvēt 2014. gadā. Projekta rīkotāji ir padomājuši arī par iespēju stāstiem pievienot digitalizētas aculiecinieku fotogrāfijas vai video materiālus.

 

Projekta ietvaros savāktie atmiņu stāsti tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā kolekcijā, kas Latvijā tiks nodota glabāšanā Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam un Tautas frontes muzejam kā nozīmīga Latvijas kultūras mantojuma daļa. Savukārt digitalizētās fotogrāfijas nonāks Latvijas Nacionālās bibliotēkas un digitālās bibliotēkas Europeana arhīvā. Paredzams, ka 25 spilgtākie stāsti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā elektroniskā izdevumā. Tādējādi, atmiņu stāsti par Baltijas ceļu, kas pirms 25 gadiem vienoja vairāk nekā miljonu cilvēku centienos pēc brīvības, tiks saglabāti nākamajām paaudzēm un turpinās stiprināt Baltijas valstu kolektīvo atmiņu, savstarpējo solidaritāti un brāļu tautu kopības sajūtu.

 

Papildus informācija projekta mājas lapā un sociālajos tīklos:

www.thebalitcway.eu

facebook.com/balticway2013

draugiem.lv/balticway/

twitter.com/BalticWay

 

 

Informāciju sagatavoja:

LCB galvenā bibliotekāre

Inga Gedžūne

tālr.: 65476344

e-pasts: inga.gedzune@lcb.lv

Izmantojiet Google Translate, lai tulkotu vietni

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība neuzņemas atbildību par tulkojuma precizitāti!