Šobrīd Daugavpilī

Rīgas projektu koris aicina uz tikšanos ar godalgotā amerikāņu komponista Kaila Smita mūziku Kultūras ziņas

433
Rīgas projektu koris aicina uz tikšanos ar godalgotā amerikāņu komponista Kaila Smita mūziku

Rīgas projektu kora jaunā programma “Loks Debesīs” piedavās klausītājiem Latvijā pirmo reizi dzirdēt “Grammy” balvai nominētā amerikāņu komponista Kaila Smita opusu “Loks Debesīs”. Koncerti notiks 2. oktobrī plkst. 15 Doles tautas namā, 8. oktobrī plkst. 19 kora mājvietā — Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē — un 9. oktobrī plkst. 18 Daugavpils Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcā. Rīgas un Daugavpils koncertos kā īpašais viesis būs klāt pats komponists Kails Smits. Kā ierasts, ieeja koncertos — bez maksas.

Programma “Loks Debesīs” klausītājiem piedāvās iepazīties ar monumentālo Kaila Smita (Kile Smith) opusu “Loks Debesīs” (The Arc in the Sky). Smits raksta, ka “Loks debesīs” ir “svētceļojums a cappella korim” caur Roberta Laksa (Robert Lax) tekstiem. Visas deviņas dziesmas kalpo Laksa ģeniālajiem tekstiem: no prieka un spontanitātes līdz minimālismam un ticībai. Skaņdarba trīs daļas ir dažādas gan harmonijās, gan stilā. Pirmā sadaļa ir dinamiska un aizraujoša, pārsvarā izmantojot tekstus no dzejnieka jaunības. Otrā sadaļa ir dziļāka — tajā komponists brīnišķīgi atklāj Laksa vēlmi atrast dievišķo ikdienas notikumos un lietās. Lakss raksta: “Es vēlos rakstīt lūgšanu grāmatu, neizmantojot reliģiskus tekstus”. Trīs fascinējošās dziesmās Smits tādējādi atklāj dzejnieka unikālās attiecības ar Dievu un cilvēcību. Pēdējā sadaļā — “Loks” — komponists koncentrējas uz Laksa nepārtrauktajiem dzīves jēgas meklējumiem, piešķirot nozīmi dzīves mazajām detaļām.
Komponists Kails Smits (dz. 1956) ir viens no spilgtākajiem mūsdienu amerikāņu autoriem, kura darbi divas reizes nominēti prestižajai “Grammy” balvai. Viņa mūziku kritiķi, izpildītāji un klausītāji slavē gan ASV, gan citur pasaulē, īpaši izceļot tās emocionālo jaudu, nepastarpināto pievilcību, spēcīgo vēstījumu un izsmalcināto skaistumu. Vizītes laikā Latvijā Kails Smits būs sastopams ne vien koncertos Rīgā un Daugavpilī, bet arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur komponists akadēmijas studentiem pasniegs meistarklasi.
Par savu jaundarbu “The Arc in the Sky” (“Loks Debesīs”) Kails Smits un Filadelfijas koris “The Crossing” 2020. gadā tika nominēts “Grammy” balvai kategorijā “Labākais kora izpildījums”. Amerikas labākie profesionālie un amatieru kori regulāri izpilda Smita skaņdarbus un veic viņa kompozīciju pasūtījumus.
“Džeza ritmi, lūgšanas un meditācija, kanona skaņas viļņi un mūsdienīga interpretācija par klasiskām harmonijām — Kails Smits patiesi radījis īstu mūzikālo piedzīvojumu. Mūsu kora mērķis vienmēr ir piedāvāt ko nedzirdētu Latvijas klausītājiem, un es esmu pārliecināts, ka šī koncertprogramma visiem mūsu koncertu apmeklētājiem būs svaiga un intriģējoša,” norāda Rīgas projektu kora mākslinieciskais vadītājs Kristofers Volšs-Sinka.

Svētdien, 2. oktobrī, plkst. 15.00 RPK uzstāsies Ķekavā, Doles tautas namā. Vēl pēc nedēļas, 8. oktobrī, plkst. 19.00 šī koncertprogramma izskanēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, un 9. oktobrī plkst. 18.00 koris pirmo reizi viesosies Daugavpilī, uzstājoties Daugavpils Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcā.

Rīgas projektu koris pateicas Ķekavas Kultūras namam, Daugavpils Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcai, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Rīgas Domei un Amerikas vēstniecībai Latvijā par atbalstu šīs koncertprogrammas realizēšanā.

Par Rīgas projektu kori

Rīgas projektu koris (RPK) ir amatieru koris, ko 2018. gadā nodibināja tā mākslinieciskais vadītājs, amerikāņu kordiriģents Kristofers Volšs-Sinka, kurš pirms sešiem gadiem, iedvesmojoties no Latvijas koru tradīcijas un augstā kormūzikas līmeņa, pārcēlās uz dzīvi Latvijā. RPK pamatā ir Kristofera un koristu aicinājums iepazīstināt dziedātājus un klausītājus ar Latvijā mazāk zināmu repertuāru, katru gadu piedāvājot trīs saturiski dažādas un muzikāli izaicinošas koncertprogrammas. Kora dalībnieki ir Latvijas labāko amatierkoru bijušie dziedātāji, kas tiekas trīs reizes gadā pa sešām nedēļām, katrā periodā sagatavojot jaunu programmu. Tieši šis īpašais formāts ļauj korim piesaistīt augsta līmeņa pieredzējušus dziedātājus, kuru pamatdarbs šobrīd tomēr ir saistīts ar citām nozarēm.
Papildu informācija:
Ilga Sokolova
Rīgas projektu kora dziedātāja un komunikācijas pārstāve
Tālr. nr.: 28294484
E-pasts: sokolova.ilga@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/rigasprojektukoris/