Šobrīd Daugavpilī

Lieldienu rotājumu izstāde Kultūras ziņas

456
Lieldienu rotājumu izstāde

2011.gada 15.aprīlī Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā tiek atklāta Lieldienu rotājumu izstāde, kura veidota sadarbībā ar Amatnieku biedrības Dāmu kluba meistarēm.

Bibliotēka aicina visus interesentus apmeklēt šo izstādi! Tādus rotājumus nav grūti izgatavot arī pašiem, tikai vajag ieguldīt darbā savu sirds siltumu un mīlestību, un tas padara šīs lietiņas daudz vērtīgākas un mīļākas. Tām ir unikalitātes zīmogs!

Izstādē būs apskatāmi arī dažādu rokdarbu žurnāli, jo ideju nekad nav par daudz! Smelieties un ienesiet Lieldienu noskaņas savās mājās!

 

Lieldienas ir pavasara saulgrieži, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai, kuros ar rituālām darbībām mēģina palīdzēt zemes atmodai un jau laikus nodrošināt zemes auglību, un veicināt tās svētību. Kristīgo Lieldienu tradīcijas mūsdienās ir savijušās ar latviskajām. Kristiešiem šis ir Kristus augšāmcelšanās laiks. Latviešu tradīcijās ienākušas tādas kristiešu tradīcijas kā klusā nedēļa pirms Lieldienām, Zaļā ceturtdiena, Lielā piektdiena, kas tiek saukta arī par Lielo Piektu. Tomēr šo tradīciju ievirze latviešiem nav aizgūta no kristiešiem, bet gan mantota: tā ir tautas maģisko priekšstatu izpausme, kas galvenokārt saistīta ar dažādiem ticējumiem par laika pareģošanu, auglības nodrošināšanu, veselību u.c.

 

Zaķītis aiziet ciku - caku

Svilpodams pa meža taku!

Tas groziņā nes lielu prieku,

Izdalīdams to kā nieku.

 

Lieldienu zaķis vēstures avotos pirmo reizi minēts 1555. gadā. Toreiz gan tas tika izmantots svētku cepetim.

 

Bērnus ar olām zaķis sāka apdāvināt ap 1682. gadu. Kāpēc tieši zaķim ir uzticēts šis gods, nav zināms, taču līdz mūsdienām saglabājušies atsevišķi minējumi par to:

  • Pavasara dieviete Ostere zaķi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku mājās. Par to viņa reizi gadā ļauj zaķim dēt raibas olas cilvēkiem.
  • Zaķis, tāpat kā ola, tiek uzskatīts par auglības simbolu.
  • Lieldienās zaķis ir tas pats, kas Ziemassvētkos vecītis vai rūķis, kurš ciemojas un apdāvina čaklus un paklausīgus bērnus.
  • Tas ir vienkārši joks, kam grib ticēt gan pieaugušie, gan bērni.
  • Tas ir protestantu izgudrojums pretstatā katoļu kultam svētīt olas.

Priecīgas Lieldienas!

 

 

Informāciju sagatavoja:

LCB Periodikas

 lasītavas vadītāja

 S.Daukšte, tālr.65476345