Šobrīd Daugavpilī

Pēterdienā Rotko centrā piemin Latvijas laikmetīgās keramikas aizsācēju Pēteri Martinsonu Kultūras ziņas

702
Pēterdienā Rotko centrā piemin Latvijas laikmetīgās keramikas aizsācēju Pēteri Martinsonu

29. jūnijā, Pēterdienā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs piemin Daugavpilī dzimušo, starptautisku atzinību guvušo latviešu keramiķi, laikmetīgās keramikas aizsācēju Latvijā – Pēteri Martinsonu.

Pētera Martinsona agrākās bērnības atmiņas saistās ar Daugavpili, kur tika pavadīti pirmie trīspadsmit mūža gadi un gūta pirmā pieredze ar mālu.

2013. gadā Pēteris Martinsons simboliski atgriezās Daugavpilī, dāvinot jaunizveidotajam Marka Rotko mākslas centram sava radošā mūža darba retrospektīvu izlasi. Tā kļuva par mākslas centra pirmo memoriālo kolekciju, kuras izveide nav apstājusies arī šobrīd. Pateicoties ģimenes, tuvāko kolēģu un draugu dāvinājumiem un mākslas centra iepirkumiem, pašlaik Rotko centrs glabā vairāk nekā pustūkstoti Pētera Martinsona keramikas mākslas darbu dažādos materiālos un tehnikās, kā arī daļu no viņa personīgā arhīva.

Novērtējot keramiķa un pedagoga devumu keramikas mākslas medijā, jau pirms septiņiem gadiem tika izsludināts tobrīd ambiciozs projekts – “Pētera Martinsona māja” kā mājvieta mākslas darbiem un stāstam par to radītāju.

2020. gada pavasarī, pateicoties Daugavpils pilsētas domes Attīstības departamenta īstenotajam Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projektam Nr. LV-RU-002 “Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā un Krievijā” (LV-RU HERITAGE), tika uzsākta Daugavpils cietokšņa 7. bastiona pulvera pagraba Nikolaja ielā 1 restaurācija un pielāgošana Marka Rotko mākslas centra izstāžu sektora funkcijām (“Pētera Martinsona galerija”), kā arī pieguļošās teritorijas labiekārtošana, izveidojot rekreācijas, amatnieku tirdzniecības zonas un bērnu rotaļlaukumu. Pašlaik notiek aktīvi ēkas renovācijas darbi, lai jau pēc aptuveni gada, atzīmējot Pētera Martinsona deviņdesmit gadu jubileju, viņa radītie mākslas darbi būtu skatāmi pastāvīgā ekspozīcijā.

Līdz šim un arī turpmāk Pētera Martinsona vārds tiks cildināts Latvijas keramikas biennāles starptautiskā keramikas konkursa izstādes MARTINSONA BALVA konceptā, neskaitāmās kolekcijas izstādēs Latvijā un ārvalstīs, kā arī ik gadu, kurinot Pēterdienas cepli un aicinot keramiķus turpināt mākslinieciskos meklējumus materiālos un formās.  

Publicitātes foto:

  • Pulvernoliktavas renovācija un pielāgošana Pētera Martinsona mājai Daugavpils cietoksnī

 

Kontaktinformācija:

Zane Melāne

zane.melane@daugavpils.lv

+371 65430248