Šobrīd Daugavpilī

Slavenais Klauns Koko atgriežas Daugavpilī Kultūras ziņas

508
Slavenais Klauns Koko atgriežas Daugavpilī

No 1. februāra līdz pat gada izskaņai Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā skatāma izstāde “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī”, kas veltīta aktiera Nikolaja Poļakova radītajam slavenajam tēlam Koko.

Nikolajs Poļakovs dzimis 1900. gada 5. oktobrī Dvinskā (vēsturiskais Daugavpils nosaukums) vietējā teātra kalpotāju ģimenē. Viņa tēvs bija butafors, bet māte – šuvēja. Nikolajs jau bērnībā iepazina mākslinieku un aktieru dzīvi. Zēnam agri nācās pašam pelnīt iztiku – viņš pilsētas pagalmos leijerkastes pavadībā dziedāja krievu romances. 14 gadu vecumā Nikolajs aizbēga no mājām un pievienojās ceļojošajam cirkam. Viņš strādājis manēžā kā pazīstamā krievu cirka mākslinieka Vitālija Lazarenko palīgs, bet vēlāk Nikolajs tika uzņemts Rūdolfa Trucci cirka trupā, kas darbojās Krievijā. Šeit viņš apguva akrobātikas un jāšanas mākslu, iemācījās strādāt uz trapeces. Braukājot pa Krievijas provinces pilsētiņām, uzstājoties un izklaidējot publiku, Nikolajs atklāja sevī cirka mākslinieka talantu.

1929. gadā N. Poļakovs emigrēja uz Vāciju, bet vēlāk – uz Angliju, kur ilgus gadus darbojās slavenajā Bertrama Milza cirkā. Šajā laikā viņš radīja īpašu tēlu – klaunu Koko, kuram bija divas īpašas pazīmes: 58. izmēra kurpes un triks ar matu sacelšanos, kad klauns sajutās pārsteigts. Katra viņa milzīgā kurpe svēra 3,6 kg un tās pat tika iekļautas Ginesa rekordu grāmatā. Koko kļuva, iespējams, par slavenāko klaunu Lielbritānijā XX gadsimta vidū.

Izstādē “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī” aplūkojamie priekšmeti deponēti no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra. 2019. gadā Nikolaja Poļakova mazmeita Mina Hassani vectēva dzimtajai pilsētai uzdāvināja klauna Koko skatuves zābakus, spieķi un divas autobiogrāfiskās grāmatas.

 

Līga Rudzīte-Besakirska
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja
komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
liga.rudzite@daugavpils.lv
tālr.: 20203713
www.dnmm.lv