Šobrīd Daugavpilī

Žūrija izvirza Daugavpili dalībai Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 konkursa otrajā kārtā Kultūras ziņas

1957
Žūrija izvirza Daugavpili dalībai Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 konkursa otrajā kārtā

Šodien, 8.jūlijā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas rīkotajā preses konferencē starptautiskā žūrija nosauca četras Latvijas pilsētas, kuras turpinās sacensību par Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 godu. Daugavpils izvirzīšana konkursa otrajā kārtā apliecina izstrādātā pieteikuma kvalitāti un pilsētas spēju īstenot lielu starptautiska mēroga projektu.

Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu piešķir nevis pilsētām ar ievērojamākajiem pagātnes sasniegumiem vai nopelniem, bet gan par skaidrāko nākotnes attīstības plānu esošo izaicinājumu risināšanai. Tajā iekļauto aktivitāšu mērķis ir vairot iedzīvotāju labbūtību, sekmēt sabiedrības iesaisti procesu virzībā un lēmumu pieņemšanā. Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš uzsver: "Eiropas kultūras galvaspilsētas programma ietekmēs ne tikai kultūras sektoru, bet arī sociālo, ekonomikas un vides jomu. Programmā īpašs akcents likts uz sabiedrības, īpaši jauniešu un sociāli mazaizsargāto grupu iesaisti un iekļaušanu. Programma  pilsētas iedzīvotājiem piedāvā iespējas sadarboties ar dažādu  jomu profesionāļiem  un līdzdarboties pilsētas apkaimju labiekārtošanā un Daugavpils attīstībā kopumā. Projekta īstenošana vairos ne vien daugavpiliešu piederības izjūtu savai pilsētai, bet sekmēs arī pilsētas ekonomisko izaugsmi un atpazīstamību starptautiski."

Pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursam Daugavpils veidojusi sadarbībā ar Rēzekni un visām pārējām Latgales pašvaldībām, paredzot plašu pasākumu, koprades aktivitāšu un mācību programmu visā reģionā. Kā atzīst Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs: “Rēzeknes un visas Latgales apvienošanās kopā ar Daugavpili šajā konkursā dos spēcīgu impulsu visa reģiona izaugsmei. Ieguvējs būs ikviens Latgales iedzīvotājs.

Pieteikuma izstrādē piedalījās vietējas, reģionālās un nacionālas kultūras organizācijas un radošās personas, pilsētas iedzīvotāji, izglītības darbinieki, uzņēmēji, sportisti, sabiedrisko organizāciju pārstāvji, Daugavpils un Latgales atbalstītāji tuvumā un tālumā. Tā mākslinieciskā koncepcija, kuras idejas autore ir režisore un dramaturģe Krista Burāne, ir kopīga valoda jeb kultūras Lingua Franca. Kopīgas kultūras valodas atrašana, radīšana un lietošana ir  vienlīdz aktuāla gan Daugavpils un Latvijas, gan Eiropas kontekstā. Daugavpils un Latgale pamatoti lepojas ar savu daudzveidību. Tomēr daudzveidībai jākļūst par spēcīgu attīstības virzītāju, nevis tikai spožu izkārtni. Mēs esam iemācījušies būt toleranti un integrēti sadzīviskā līmenī. Taču mums vēl jāmācās sarunāties par patiesi būtisko, tostarp arī par pretrunīgi vērtētām tēmām un idejām. Ar pieteikumu var iepazīties šeit: https://www.daugavpils.lv/daugavpils2027/pieteikums

Kā norāda Daugavpils teātra valdes priekšsēdētājs Oļegs Šapošņikovs: “Vissvarīgākais ir tieši pieteikuma izstrādes process: mēs cenšamies paskatīties uz lietām no jauniem skatpunktiem, izpētīt ikvienu savas dzīves aspektu un piedāvāt drosmīgas idejas. Eiropas kultūras galvaspilsētas process nav tikai 2027.gads, kad norisināsies lielākie pasākumi. Tik pat būtisks ir arī sagatavošanās darbs, kas sāksies jau pēc Eiropas kultūras galvaspilsētas paziņošanas nākošā gada pavasarī. Mums ir redzējums un ceru, pietiks arī griba  izcīnīt savu iespēju arī konkursa otrajā kārtā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā aicinām iesaistīties ikvienu pilsētas un reģiona iedzīvotāju, rodot sev saistošāko līdzdarbošanās veidu – kā projektu ideju iesniedzējam, pasākuma līdzradītājam, apmeklētājam vai vēstniekam. Pasākumu pieteikumos ceram sagaidīt ne tikai kultūras un mākslas projektus. Nozīmīga loma ir arī dažādām izaugsmes veicināšanas un mentoringa programmām visiem projekta dalībniekiem. Jau tagad var iesaistīties EKG 2027 vēstnieku kustībā un dalīties ar savu kopīgas valodas stāstu vai idejām Daugavpili popularizēt starptautiski.

Sekojiet līdzi aktivitātēm vietnē www.daugavpils2027.eu un Facebook @daugavpils2027.

Iniciatīva “Eiropas Kultūras galvaspilsēta” tika uzsākta 1985. gadā un ir viena no veiksmīgākajam ES iniciatīvām. Eiropas kultūras galvaspilsētas vārdu līdz šim ir nesušas vairāk nekā 50 pilsētas visā Eiropā. 2027.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas godu dalīs viena pilsēta Latvijā un Portugālē.

Papildu informācija:
Diāna Soldāne
Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursa pieteikuma izstrādes darba grupas koordinatore
tālr. 28378679
e-pasts: diana.soldane@daugavpils.lv
www.daugavpils2027.eu
https://www.facebook.com/daugavpils2027