Šobrīd Daugavpilī

Daugavpils baltkrievu fotoizstāde skatāma Liepājā Kultūras ziņas

119
Daugavpils baltkrievu fotoizstāde skatāma Liepājā

2022.gada 17.-18.jūnijā Daugavpils pilsētas pašvaldības Baltkrievu kultūras centra (BKC) delegācija devās aizraujošā ceļojumā uz Liepāju. Liepājas baltkrievu kopienas “Mara” bagātīgās kultūras programmas ietvaros tika atklāta Eduarda Ļitvinovska ceļojošā fotoizstāde “Daugavpils baltkrievu skatiens”.

Daugavpils un Liepājas baltkrievu sadarbība ilgst jau vairākus gadus. Pirms dažiem  mēnešiem liepājnieki devās ciemos pie saviem partneriem uz BKC, lai iepazītos ar tā darbību, apmainītos ar pieredzi un pārrunātu kopējās tēmas. Šajā tikšanās reizē sadarbības ietvaros tika nolemts atklāt fotoizstādi ar Daugavpils baltkrievu portretiem gleznainajā pilsētā “kur piedzimst vējš”, liepu ēnā.

Pirmajā ierašanās dienā viesmīlīgajā kopienas “Mara” baltkrievu mājā viesiem tika novadīta aizraujoša ekskursija, pēc tam notika sarunas. Kā atzīmēja Liepājas baltkrievu kopienas “Mara” priekšsēdētājs Viktors Jansevičs, šādi “apaļie galdi” raisa interesantas idejas, dod jaunus impulsus turpmākajai raženajai diasporas darbībai.

Nākamajā dienā “Maras” plašajā zālē tika atklāta E.Ļitvinovska personālizstāde “Daugavpils baltkrievu skatiens”, kas pirmo reizi tika izrādīta XI Starptautiskajā tautas kultūras festivālā “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī” pagājušā gada septembrī.

Izstāde jau ir veiksmīgi izrādīta vairākās Baltkrievijas pilsētās: Daugavpils baltkrievu portreti krāšņajos tautastērpos uz brīnišķīgo pilsētas un tās apkārtnes skatu fona apbrīnoti Vitebskā, Minskā, Gomeļā, Braslavā. Daugavpilī ar to iepazinās Kultūras pils, Latgales Centrālās bibliotēkas un Baltkrievu kultūras centra apmeklētāji. Un no Daugavpils ekspozīcija devās ceļojumā pa Latviju; par pirmo galamērķi kļuva Liepāja, kur izstāde būs skatāma visu vasaru.

Atklājot pasākumu, V.Jansevičs pateicās BKC par efektīvu sadarbību un izteica cerību uz turpmāku partnerattiecību attīstību. Pasākuma radošo daļu izdaiļoja iedvesmas pilns kopienas vokālais ansamblis – tā izpildījumā baltkrievu dziesmas izklausījās īpaši dvēseliskas un izjustas.

Daugavpils delegācijas vadītāja Marija Pometjko iepazīstināja izstādes viesus ar BKC darbību un pastāstīja par fotoprojekta rašanās ideju un attīstību. Savukārt BKC vokālā ansambļa “Praļeski” soliste Anastasija Lukašenoka ar dziesmu par Baltkrieviju talantīgo izpildījumu ienesa pasākumā īpaši košu un sirsnīgu noti.

Ar pašiem spilgtākajiem, interesantākajiem, vietām arī neveikliem fotografēšanas procesa mirkļiem iepazīstināja fotouzņēmumu autors – fotogrāfs Eduards Ļitvinovskis. Viņš ir dzimis Daugavpilī, bet viņam ir baltkrievu saknes no tēva puses. Fotomāksliniekam izdevās vienā izstādē apvienot Latgalē dzīvojošos Daugavpils baltkrievus, radīt tēlu, kas atklāj modeļu raksturu, balstoties uz baltkrievu tērpa daudzveidību uz Latgales dabas un Daugavpils unikālo vietu fona.

Izstāde skatītājiem dāvāja vispozitīvākās sajūtas un iespaidus. Daugavpils baltkrievu atklātais, draudzīgais un pozitīvais skatiens kļuva par vēl vienu soli ceļā uz sadarbības stiprināšanu starp Daugavpils un Liepājas baltkrievu diasporām.  

 

Informāciju sagatavoja:

Marija Pometjko,

Baltkrievu kultūras centra metodiķe