Šobrīd Daugavpilī

3. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklāj trīs jaunas izstādes Kultūras ziņas

667
3. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklāj trīs jaunas izstādes

Piektdien, 3. septembrī, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiek atklāti trīs jauni izstāžu projekti. Laikā no 16.00 līdz 19.00 ikviens ir aicināts apskatīt jaunatklātās izstādes kopā ar māksliniekiem un izstāžu veidotājiem.

Trīs krasi atšķirīgi izstāžu projekti Rotko centra telpām iedveš jaunu, rudenīgāku noskaņu. Tomēr ne to rudenīgo noskaņu, kas saistītos ar drūmo un neizbēgamo ziemu, bet drīzāk to rudens sajūtu, kas vizuālos tēlus pārvērš dzejai līdzīgā izjūtā un ļauj apjaust vasaras steigā nepamanītos un neaprakstītos mirkļus. Šie mirkļi virknējas jaunās emocijās un nosvērtā estētiskā baudījumā klusai un apcerīgai rudens vakara sarunai.

Dānijas mākslinieces Vībeke Glarbo un Hjērdisa Hoka ir sagatavojušas ekspozīciju “Vairāk nekā ilgas”. Abu mākslinieču skulptūras, gleznas, zīmējumi, instalācijas un iespiedgrafika dāvā mums apkārtējās pasaules pieredzi un interpretāciju, kas ir daudz fiziskāka un spraigāka nekā attēli, ko redzam televīzijā un elektroniskajos medijos. Caur saviem darbiem mākslinieces atver mums acis, ļaujot saskatīt dabas smalkumu un daili. To var raksturot kā skaistuma koncepciju, kuras pamatā ir darbs dabā un sadarbība ar dabu, kā arī sapnis par caurviju attiecībām starp divām pasaulēm – cilvēku un dabu.

Izstādē “Tējas laiks” skatāmi izcilās latviešu keramiķes Skaidrītes Cihovskas mākslasdarbi. Galvenokārt ikdienas dizaina priekšmeti, starp kuriem nozīmīgāko vietu ieņem mākslinieces veidotās tējkannas — lakoniskas, atturīgas formu un detaļu attiecības. Skaidrītes Cihovskas daiļrade lielā mērā raksturojama ar stabilitāti un precizitāti: mākslinieci saista racionāla formu valoda, funkcionālā un dekoratīvā apvienojums mākslā. Viņas radītie keramikas objekti un priekšmeti nekad nav pārsātināti, tajos valda klasiska vienkāršība, taču netrūkst arī fantāzijas kūleņu, kas izpausmi rod detaļās. Skaidrīte Cihovska pārstāv to mākslinieku paaudzi, kas ir veidojusi mūsdienu Latvijas keramikas tēlu.

Divu nedēļu garumā Rotko centrs bija kļuvis par mājvietu pieciem māksliniekiem no Latvijas un ārvalstīm. Godinot izcilās Latgales mākslinieces un ilggadējās mākslas pedagoģes Silvas Veronikas Linartes (1939—2018) piemiņu un radošo veikumu, gleznotāji Elga Gīnvalde (Latvija), Eimutis Markūns (Lietuva), Petra Heitketere (Vācija), Anna Špringere (Polija) un Zigurds Poļikovs (Latvija) apvienojās simpozijā “Silva Linarte”. Radošais darbs, sarunas un pieredzes apmaiņa caur mākslinieku prezentācijām, lekcijām un meistardarbnīcām šobrīd ir rezultējies izstādē, kuru caurvij Latgales un Daugavpils cietokšņa īpašā atmosfēra.

Izstādes Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs apskatāmas līdz šī gada 17. oktobrim.

 

Publicitātes foto:

  1. Hjērdisa Hoka (Dānija) Vairāk nekā ilgas. Audekls, eļļa, 2021, 180 x 200 cm (Foto: Torbens Glarbo)
  2. Vībeke Glarbo (Dānija) Sibīrijas nams. Papjēmašē, koks, ogle, 2019–21, Ø215 x 240 cm (Foto: Torbens Glarbo)
  3. Skaidrīte Cihovska Tējkannas. māls, glazūra 1999., 2006., h – 21cm (foto: Sanri)
  4. Skaidrīte Cihovska Tējkannas. māls, glazūra 1995., 1996., h – 29cm (foto: Sanri)
  5. Simpozija Silva Linarte radošais process (foto:Santa Suhanova);
  6. Simpozija Silva Linarte radošais process (foto:Santa Suhanova).

 

Darba laiks:

Pirmdiena: slēgts

Otrdiena: 11.00–17.00

Trešdiena – sestdiena: 11.00–19.00

Svētdiena: 11.00–17.00

 

Pasākumu atbalsta:

Daugavpils pilsētas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas Valsts meži”, Latgales reģiona attīstības aģentūra, SIA Caparol

 

Šobrīd Rotko centrā apskatāmās izstādes:

“Atrasts kolekcijā” – izcilības no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma;

“Martinsona balva 2021” – 3. Latvijas Keramikas biennāles starptautiskā konkursa izstāde, kurā piedalās mākslinieki no 38 valstīm.

 

Informācija par organizatoru:

https://www.rothkocenter.com/

Mihaila iela 3, Daugavpils

 

Informāciju sagatavoja:

Aivars Baranovskis

aivars.baranovskis@daugavpils.lv

+371 65430273