Šobrīd Daugavpilī

Spīdvejs – populārākais sporta veids Daugavpilī jau 60 gadu garumā Sporta ziņas

1241

Aizvadītajā svētdienā ar Latvijas atklātā čempionāta sacensībām stadionā “Lokomotīve”, Daugavpilī noslēdzās kārtējā spīdveja sezona. Sacensībās uzvaras laurus junioru grupā plūca Noels Vahlkvists (Noel Wahlquist) no Zviedrijas, bet par trīskārtējo Latvijas čempionu kopvērtējumā kļuva Daugavpils spīdveja kluba “Lokomotīve” braucējs Andžejs Ļebedevs. Svinot Daugavpils spīdveja 60 gadu jubileju, sacensību laikā pašvaldības pārstāvji sveica arī sporta veterānus, pateicoties kuriem spīdvejs Daugavpilī turpina attīstīties.
Šī gada 17. novembrī apritēs 60 gadi kopš Daugavpilī norisinājās pirmās sacensības spīdvejā. Tajās pilsētu pārstāvēja komanda “Iskra”, kas dažus gadus vēlāk pārtapa par spīdveja klubu “Lokomotīve”. Laika gaitā spīdvejs kļuvis par pilsētas populārāko sporta veidu, kas nereti tiek dēvēts arī par Daugavpils reliģiju. Jāpiebilst, ka tieši Daugavpils bija pirmā Latvijas pilsēta, kura sāka rakstīt Latvijas spīdveja vēsturi.
“Tas bija sešdesmitajos gados. Tieši Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca uzņēmās finansēt šo sporta veidu, kopā ar konkrētu cilvēku – Dmitriju Dribincevu. Rīga, starp citu, ļoti ātri pārņēma Daugavpils pieredzi, septiņdesmito gadu beigās uzbūvēja stadionu un izveidoja savu spīdveja klubu. Daugavpils tomēr ir plašāk atpazīstama ar savām spīdveja tradīcijām un sasniegumiem. Bet arī Rīgā spīdvejs bija,” par spīdveja ienākšanu Daugavpilī stāsta ilggadējais spīdveja kluba “Lokomotīve” prezidents un Goda daugavpilietis Vladimirs Ribņikovs.

Spīdveja aizsākumi Daugavpilī meklējami pirms vairāk nekā 60 gadiem. Lokomotīvju depo operators Dmitrijs Dribincevs bija iedvesmojies no spīdveja sacensībām Ļvivā un vēlējās attīstīt šo sporta veidu Daugavpilī. Viņš ātri vien atrada domubiedrus un atbalstītājus, un jau 1963. gada rudenī, janizbūvētajā stadionā notika pirmās spīdveja sacensības.

“Nepārspīlēšu, ja teikšu, ka pilsētā spīdveju uzņēma patiešām grezni. Kad es bērnībā gāju skatīties sacensības, just līdzi savai komandai un savam brālim, stadions bija pilns! Tolaik stadionā vietu bija mazāk, bet cilvēku bija daudz. Arī vēlāk, kad situācija kardināli mainījās, kad izbūvēja jauno stadionu, tribīnes nemainīgi bija pilnas. Es uzskatu, ka dažādos laikos mums izdevies saglabāt šo sporta veidu, tieši pateicoties Daugavpils līdzjutējiem,” atceras Vladimirs Ribņikovs, “es ar spīdveju sāku nodarboties pēc sava brāļa. Mans brālis ir pazīstams spīdveja braucējs Ivans Ribņikovs. Es iemīlējos spīdvejā jau pirmajā reizē, kad apmeklēju sacensības. Es pats biju braucējs, vēlāk arī treneris un spīdveja kluba vadītājs. Tā manas attiecības ar spīdveju nostiprinājās uz daudziem gadiem.”
Līdzīgi sākās arī vairāku spīdveja līdzjutēju paaudžu elka Sergeja Danu ceļš motosportā. Ar spīdveju viņš sāka nodarboties 14 gadu vecumā. Izcīnīja neskaitāmas uzvaras un daudzus čempiona titulus, bet pēc traumas, ko guva 26 gadu vecumā, sacensībās vairs nepiedalījās. Tomēr arī pēc sportista karjeras beigām viņš trenēja jauno paaudzi, arī tagad viņš aktīvi iesaistās Daugavpils spīdveja kluba darbībā un smalki pārzina trasi.

“Treks ir mainījies. Tas tika pārbūvēts, izbūvētas plašākas tribīnes. Kad mēs vēl tikko sākām, šādu tribīņu nebija, te bija vieta vien 2000 skatītājiem, bet stadions vienmēr bija pilns. Trase agrāk bija garāka, bet mainījās standarti, tāpēc tagad tā ir nedaudz īsāka. Nedaudz mainīta arī trases iekšpuse. Bet mūsu stadions ir labs ar to, ka trases ārējā trajektorija ir veiksmīgi saglabāta. Pat šajās sacensībās varējām vērot, kā Andžejs Ļebedevs izbrauca šo trajektoriju, gandrīz pa pašu nožogojuma malu bez jebkādas aizķeršanās. Mūsu stadions ir lieliska vieta sacensībām,” stāsta spīdveja veterāns Sergejs Danu.

Daugavpils stadions “Lokomotīve” ir nacionālās nozīmes sporta bāze, kur regulāri notiek Latvijas un starptautiska mēroga sacensības spīdvejā – Latvijas čempionāti, Eiropas čempionātu un Speedway Grand Prix posmi, Polijas 2. līgas kā arī citas sacīkstes. Tieši te izaugušas vairākas sportistu paaudzes, no kurām daudzi kļuvuši par starptautiska mēroga čempioniem, nesot pilsētas vārdu tālu aiz Latvijas robežām.

Sergejs Danu uzsver: “Es ļoti ceru, ka pilsēta arī turpmāk saglabās šo sporta veidu, jo pilsētnieki mīl šo sportu. Neskatoties uz dažādām nebūšanām pilsētā un valstī, spīdvejam Daugavpilī ir jābūt arī turpmāk, jo tas ir vienīgais sporta veids pilsētā, kas spēj sapulcēt tik lielu līdzjutēju skaitu. Arī šoreiz tribīnes bija pilnas un, kad mūs izsauca uz apbalvošanu, bija patīkami redzēt, ka mūs vēl aizvien atceras, neskatoties uz to, ka pagājuši tik daudzi gadi, kopš mēs paši piedalījāmies sacensībās.”