Šobrīd Daugavpilī

Noslēgusies izstāde - konkurss ”LATVJU ZĪMES ROKDARBOS” Kultūras ziņas

179
Noslēgusies izstāde - konkurss  ”LATVJU ZĪMES ROKDARBOS”

Latviešu kultūras centrā 7. martā notika Daugavpils Latviešu biedrības rīkotā izstāde - konkurss  ”LATVJU ZĪMES ROKDARBOS” ar mērķi popularizēt   latviešu senču zīmju kodus apģērbā, tekstila izstrādājumos, rotās un akcentēt to maģisko spēku.

 Izstādē bija apskatāmi Daugavpils pilsētas un novada iedzīvotāju iesniegtie rokdarbi: austi, adīti, izšūti, tamborēti, izgatavoti no koka, citiem materiāliem, kurā ir latvju zīmes, kas simbolizē piederību Latvijai.

6.martā žūrijas komisija izvērtēja vairāk kā 50 iesniegtos darbus un to atbilstību nolikuma prasībām. Tā noteica labākos darbus katrā nominācijā, veicināšanas balvas un balvu par oriģinalitā. Biedrība atsevišķi piešķīra vēl divas balvas: vienu par oriģinalitāti un otru par radošumu.

Žūrijas komisijas sastāvs: Ināra Mukāne, Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja; Digna Gordijenko, PIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola “Saules skola”” pārstāve;  Inta Ruskule, Daugavpils Latviešu biedrības valdes locekle; Aija Ditļa, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja galvenā speciāliste darbā ar krājumu; Diāna Soldāne, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes Kultūras pasākumu organizatore.

Rokdarbi iesniegti, izvērtēti un noteikti labākie darbu autori sekojošās nominācijās:

Adījums. Godalga  - Inai Vaikulei (rakstaini cimdi), Naujenes pagasts; veicināšanas balva - Vanda Karpenko, Daugavpils novads; par oriģinalitāti – Lidija Midere(rakstaini cimdi darbam), Daugavpils.

Austs izstrādājums. Godalga -  Mežniece Kristīne(Austa josta)Daugavpils; veicināšanas balva -  Veronika Meinarte (Linu dvielis ar tamborētu apmali) Tamborējums. Godalga - Brigita Puzāne (balta sedziņa), Daugavpils novads; Balva par radošumu  - Jekaterina Solovjova (Pasaku namiņš), Daugavpils;  Izšuvums. Godalga - Ligita Stašāne (Latgales pārpiere), Daugavpils.

Rotaslieta. Godalga - Diāna Soldāne (Etnogrāfiskie Alsungas mauči); par oriģinalitāti -  Varis Vilcāns ( Auskari – koks. Kauls), Daugavpils novads.

Koka izstrādājums un dekors. Godalga - Jeļena Potrjasova, Nadežda Vadišiene (koka virtuves komplekts), Skrudalienes biedrība “Dzidra straume”; Veicināšanas balvaAntoņina Geriņa (vilnas, koka dekors), Daugavpils novads.

Godalgas un atzinības rakstus par dalību pasniedza Ināra Mukāne, Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja un Daugavpils Latviešu biedrības priekšsēdētāja Genovefa Barkovska.  Daugavpils novada rokdarbniece Regīna Rokjāne bija sarūpējusi katrai izstrādes dalībniecei 8. marta svētkos pašdarinātu krāsainu piespraudi.

Rokdarbnieces atzinīgi novērtēja rīkoto izstādi – konkursu, kur varēja parādīt savus rokdarbus, dalīties pieredzē un konkursā sacensties ar citām rokdarbniecēm. Tēma šogad bija grūtāka, bet interesanta un rosināja piederību Latvijai. Tā popularizēja mūsu  senču rakstu zīmes, ko aizvien vairāk izmanto mūsdienu apģērbos un aksesuāros. Daugavpils Latviešu biedrības priekšsēdētāja informēja, ka tēma nākamai izstādei tiks paziņota šī gada rudenī. Izstādi noslēdza kopābūšana pie kafijas galda ar siltām iedvesmojošām sarunām par redzēto, pieredzi un idejām nākamai izstādei.

Informāciju sagatavoja Inta Ruskule, Daugavpils Latviešu biedrības valdes locekle.