Šobrīd Daugavpilī

Marka Rotko mākslas centrs sagatavoja kolekcijas dārgumus un īpašu “anti-stresa” sienu Kultūras ziņas

144

Šī gada aprīlī Marka Rotko mākslas centrs nosvinēja savu 8. dzimšanas dienu. Ar Covid-19 saistīto ierobežojumu dēļ iestāde joprojām ir slēgta apmeklētājiem, taču mākslas centram ir ko parādīt saviem viesiem, kas kādreiz noteikti drīkstēs nākt ciemos – ir pabeigti daudzi atjaunošanas darbi un pilnībā nomainīta "A" bloka ekspozīcija, kas iepriekš bija veltīta abstraktā ekspresionisma meistara radošajam ceļam. Tagad šī telpa ir pārvērsta par pastāvīgo ekspozīciju "Atrasts kolekcijā", kas ir sava veida "mākslas centra dienasgrāmata", kuras pirmās lapaspuses atspoguļo nu jau tālo 2005. gadu, kad notika pirmais starptautiskais glezniecības simpozijs "Marks Rotko".

Izstāde “Atrasts kolekcijā” paliks nemainīga veselus divus gadus. Pēc tam to aizstās citi darbi, kas gadu gaitā bija papildinājuši centra plašo kolekciju – šodien iestādes fondos ir aptuveni 2700 mākslas objektu. Kopš mākslas centra atklāšanas šeit ir organizētas gandrīz 350 izstādes un 47 starptautiskie simpoziji, izstādīti 18 Rotko oriģināli, bet apmeklētāju kopējais skaits pārsniedzis 700 000 cilvēku.

Mākslas centrs nebeidz cerēt uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, un šajā vasarā plāno rīkot simpozijus, piemēram, III Starptautisko keramikas biennāli, godinot Pētera Martinsona daiļradi. Izstādes, kas veidotas uz Rotko centra kolekcijas pamata, tiks eksponētas Rīgā, Liepājā, Šauļos (Lietuva), kā arī Daugavpils ēku vitrīnās. Savukārt šobrīd centra pagalmā ikviens var izmantot speciāli izveidoto mākslas objektu "Izlādes-uzlādes siena". Tā ir vieta interaktīvai performancei, kur ikviens var atnest un sadauzīt nevajadzīgos, ieplīsušos vai apnikušos keramikas traukus, tādējādi ļaujot sev "atbrīvoties" no stresa un izlādēt uzkrātās dusmas. Pārvērst tādā veidā negatīvās emocijas jautrā nodarbē varēs līdz šī gada rudenim.

Plašāka informāciju par Rotko centra aktivitātēm un projektiem atrodama vietnē www.rothkocenter.com.

Sižetu sagatavoja Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa.