Jautājumi domei

"Kurās pilsētas vietās var tirgot  pašaudzētus ziedus, meža un dārza ogas? --------------------------------------------- Esošais atkritumu apsaimniekošanas operators man atsūtīja rēķinu uz 3 mēnešiem uz priekšu, bet es dzirdēju, ka tagad atkritumus izvedīs pašvaldības spēkiem, kā man rīkoties?  "

Uzdod jautājumu!
Sākums | Aktualitātes | Clean R

Clean R


-----------------------------

Izmantojot lietas no otrreizējām izejvielām, iegūst daba un sabiedrība


Sabiedrībā plaši iesakņojies uzskats, ka produkti, kas saražoti no otrreiz pārstrādātām izejvielām, ir mazāk kvalitatīvi vai pievilcīgi. Tomēr tā nav patiesība. Makulatūra, plastmasa, stikls, metāls, tekstils, visdažādākie iepakojuma materiāli tiek pārstrādāti, lai atdzimtu noderīgās lietās. Ieguvējs ir visa sabiedrība, jo tiek taupīti dabas resursi un saudzēta vide.

“Jo vairāk katrs no mums pievērsīs uzmanību tam, ko iegādājamies, dodot priekšroku precēm, kas ražotas no atkārtoti pārstrādātām izejvielām, jo straujāk atkritumu pārstrāde kā nozare attīstīsies. Tas, savukārt, ir priekšnosacījums tam, lai paplašinātos iespējas šķirot atkritumus,” stāsta "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics.

Kāpēc iegādāties lietas, kas sagatavotas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem? Pirmkārt, otrreizēja izejvielu izmantošana taupa dabas resursus – nav nepieciešams no jauna iegūt derīgos izrakteņus un naftu, vai izcirst kokus. Otrs svarīgs ieguvums ir enerģijas ietaupījums. Lai saražotu preces no otrreiz pārstrādātām izejvielām, ir jāizmanto krietni mazāk energoresursu. Piemēram, lai saražotu vienu tonnu alumīnija no lūžņiem, ir jāizmanto par 95% mazāk enerģijas nekā, lai saražotu vienu tonnu tā paša metāla no rūdas. Treškārt, ražojot produktus no otrreiz pārstrādātām izejvielām, tiek mazāk  piesārņots gan ūdens, gan gaiss. Ne mazāk svarīgs ieguvums ir atkritumiem paredzētās dzīves telpas ietaupījums – jo vairāk atkritumi tiek pārstrādāti, jo mazāka ir nepieciešamība noglabāt tos atkritumu poligonos. Tā ietaupām naudu un veicinām jaunu darba vietu rašanos. Turklāt pārstrāde nereti ir vislētākā atkritumu apsaimniekošanas metode pilsētām.

Sekojot pasaules tendencēm, palielinoties atbildīgākai attieksmei pret apkārtējo vidi un tās piesārņojumu, arvien vairāk preces tiek ražotas, izmantojot pilnīgi vai daļēji otrreiz pārstrādātus materiālus. Plaši izplatīti ir tādi sadzīves priekšmeti no otrreizējām izejvielām kā laikraksti, papīra dvieļi, higiēnas papīrs, piezīmju bloki un klades, alumīnija, plastmasas un stikla dzērienu iesaiņojums. Ir vērts pieminēt, ka daudzos apģērbos ir iestrādātas no PET izlietotām pudelēm iegūtas PET šķiedras. Otrreiz pārstrādāti materiāli savu otro dzīvi atraduši arī neierastākos veidos. Piemēram, pārstrādātas riepas tiek izmantotas ceļu būvē. Otrreizēji pārstrādātus plastmasas pārtikas preču maisiņus vai citus atkritumus var izmantot, lai ražotu atpūtas un izklaides inventāru vai mēbeles un grīdas segumu. Otrreiz pārstrādātus materiālus plaši izmanto daudzi globālie zīmoli, piemēram, IKEA.

Viens no izplatītākajiem mītiem, kas skar lietas no otrreizējām izejvielām, ir tas, ka tās ir grūti atrast. Patiesībā veikalu plauktos ir tūkstošiem preču, kuras tiek ražotas no šādām izejvielām, uz ko norāda atbilstošs marķējums. Vēl viens mīts – preces no otrreizējām izejvielām ir sliktākas kvalitātes, taču arī tā nav patiesība – kvalitātes prasības visām precēm ir vienādas. Trešais mīts ir augstāka cena. Jā, dažreiz cena var būt augstāka, bet vairumā gadījumu nav lielas atšķirības, patērētājam izvēloties vienu vai otru preci, jo cenu nosaka konkurence.

Nobeigumā ir vērts uzsvērt, ka, dodot priekšroku precēm no otrreizējām izejvielām, mēs rūpējamies par racionālu dabas resursu izmantošanu, izturoties atbildīgi pret vidi, kurā mēs dzīvojam. Tomēr tas nav viss – lai otrreizējā izejvielu izmantošanas sistēma būtu efektīva, ir nepieciešama atkritumus šķirot. Jo vairāk un rūpīgāk tiks šķiroti atkritumi, jo tie būs derīgāki otrreizējai pārstrādei. Par to pavēstīsim nākamajā rakstā!

 

Plašāka informācija:

Kaspars Līcītis,

"Clean R" preses sekretārs

Tālrunis: +371 29660003

E-pasts: kaspars.licitis@cleanr.lv

--------------------------------------------------------------

Atkritumu apsaimniekošanu Daugavpilī veic SIA „Clean R”

 

 Par šķiroto atkritumu savākšanas laukuma darbības uzsākšanu Liģinišķu mikrorajonā, Daugavpilī

Līdz ar laukuma darbības uzsākšanu jebkurai fiziskai vai juridiskai personai ir nodrošināta iespēja bez maksas nodot jau iepriekš sašķirotos atkritumus, kuri ir derīgi otrreizējai pārstrādei. Atkritumu šķirošana un iepakojuma nodošana šāda veida laukumos ļauj samazināt katras juridiskās vai fiziskās personas kopējo nododamo atkritumu daudzumu atkritumu apsaimniekotājam, tādējādi samazinot kopējās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

 

            Liģinišķu mikrorajona šķiroto atkritumu savākšanas laukumā tiek pieņemts šāda veida  sašķirotais materiāls, kas ir derīgs otrreizējai pārstrādei:

  • PET iepakojums;
  • Stikla iepakojums;
  • Plastikāta iepakojums;
  • Papīra un kartona iepakojums;
  • Alumīnija iepakojums;
  • Skārda iepakojums.

 

Atgādinām, ka iepakojumam jābūt tīram, bez eļļas vai pārtikas palieku piejaukumiem!

Laukuma darbības laiks:

Otrdiena – sestdiena (no plkst. 9.00. – 18.00), pirmdiena un svētdiena – brīvdienas.

Papildus informējam, ka Daugavpils pilsētas pašvaldība tuvākajā laikā plāno nodrošināt iespēju bez maksas pieņemt arī sadzīvē radušos bīstamos atkritumus (akumulatori, luminiscētās dienasgaismas spuldzes, baterijas u.c.).

 

Informāciju sagatavoja:

 

Daugavpils pilsētas pašvaldības iestāde

“Komunālās saimniecības pārvalde”

e-pasts: ksp@daugavpils.lv

Tel. 65476322

---------------------------

Atkritumu apsaimniekošanu Daugavpilī veic SIA „Clean R”

Daugavpils Domes izsludinātajā atklātajā  konkursā „Atkritumu apsaimniekošana Daugavpils pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā”  uzvarēja SIA „L&T”. Bet uzvarētājs ir mainījis nosaukumu un tagad tas ir „Clean R”, kas ar 1. augustu arī nodrošina atkritumu apsaimniekošanu Daugavpilī.

Iedzīvotājus informējam, ka saistībā ar līgumu slēgšanu par atkritumu izvešanu vai citiem jautājumiem, kas saistīti ar atkritumu apsaimniekošanu ir jāgriežas SIA „Clean R” Daugavpils filiāles ofisā, kas atrodas Lāčplēša ielā 10. Tālr. 26333938, e-pasts vilis.laizans@cleanr.lv

Domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

-------------------------------------

Ar 2014. gada 1. augustu SIA “Clean R” uzsāka sadzīves atkritumu  apsaimniekošanu Daugavpils pilsētā. 

 SIA “Clean R” tika izvēlēta par sadzīves atkritumu  apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzēju, atbilstoši atkritumu apsaimniekošanas likuma 18. panta prasībām Daugavpils pilsētas domes rīkotajāiepirkumā.

              Atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likuma noteikumiem SIA “Clean R” būs vienīgais  atkritumu  apsaimniekotājs Daugavpilī, kuram ir tiesības sniegt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus gan fiziskām, gan juridiskām personām.

            Papildus Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktajam, atkritumu radītāju pienākumus nosaka 27.03.2014. Daugavpils pilsētas domes apstiprinātie saistošie noteikumi Nr.16 “Atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Daugavpils pilsētas pašvaldībā”, kur, cita starpā, 8.3.punkts uzliek pienākumu jebkurai juridiskai un fiziskai personai par katru īpašumā vai valdījumā esošo nekustamo īpašumu noslēgt līgumu ar pašvaldības izvēlēto atkritumu apsaimniekotāju.

Uzņēmums aicina  izdrukāt un aizpildīt SIA “Clean R” līguma pieteikuma formu.

Nosūtiet to atpakaļ pa pastu vai nogadājiet to birojā Lāčplēša iela 10, Daugavpils, LV-5401 līdz 18. jūlijam.

Ja jums ir kādi papildus jautājumi, lūdzu sazinieties ar SIA „Clean R” klientu centru 67111001, kc@cleanr.lv

Iedzīvotajiem būs iespēja izvelēties konteineru apjomu : 0,24 m3, 0,66 m3, 1,1 m3. Varēs izvelēties arī izvešanas periodiskumu: 2 reizes mēnesī vai 2 reizes mēnesī vai 1 reizi nedēļā. Varēs iegādāties arī maisus 100 litru apjomā. 12 maisi maksās 10,61 eiro. Tas viss tiek atrunāts līgumā.

Līgums juridiskam personām

Līgums fiziskām personām

LĒMUMS