Jautājumi domei

"     "

Uzdod jautājumu!
Sākums | Sabiedrība | Kultūra »

Kultūra »

Kultūrai ir svarīga nozīme cilvēka personības veidošanās procesā –  tā  bagātina prātu un ir vitāli nepieciešama izdzīvošanai un labsajūtai, dod spēku un enerģiju ikdienas darbos un arī ticību nākotnei.

Viens no nozīmīgākajiem kultūras centriem Latvijā ir Daugavpils pilsēta, kur ikvienam daugavpilietim un pilsētas viesim tiek piedāvāts plašs, daudzveidīgs un kvalitatīvs kultūras pasākumu klāsts ar vietējo, citu pašvaldību un ārvalstu mākslinieku līdzdalību.

Pilsētas kultūras dzīves nodrošināšanā piedalās vairākas pašvaldības iestādes. Lielākās no tām ir: Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, Latviešu kultūras centrs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Krievu kultūras centrs, Kultūras pils, Baltkrievu kultūras centrs, Poļu kultūras centrs, Latgales Centrālā bibliotēka u.c. Visus pasākumus ar lielu interesi apmeklē ne tikai Daugavpils pilsētas iedzīvotāji, bet arī tūristi un viesi.

2017.gadā Daugavpilī notiek virkne dažādu kultūras pasākumu: gan starptautiska mēroga festivāli, gan valsts un pilsētas mēroga pasākumi, kuros piedalās pilsētas iedzīvotāji, kultūras un izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas, kultūras biedrības, pašvaldības un valsts organizācijas. Pasākumu norisēs aktīvi iesaistās arī pilsētas mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi, kas kopumā ir vairāk nekā 40.

 

Lielākie kultūras pasākumi Daugavpilī 2017. gadā:

 

XII Daugavpils starptautiskais garīgās mūzikas festivāls "Sudraba zvani”

Jau otro reizi festivāla galvenās aktivitātes ieskandināja jauno dziedātāju Ziemassvētku konkurss, kurā piedalījās vairāk nekā 70 dziedātāju (vecumā līdz 16 gadiem) no dažādām Latvijas un Lietuvas pilsētām. Turpinājumā notika tradicionālais Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla „Sudraba  zvani” ansambļu un koru konkurss. Šoreiz tajā piedalījās 70 ansambļi un kori, kuri mērojās spēkiem 16 dažādās kategorijās. Konkursa galveno balvu Grand Prix ieguva Ponomarjova bērnu koris "Vesna", diriģente Nadežda Averina (Krievija).

Paralēli konkursam notika arī koncerti Vienības namā, S.Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā un dažādos dievnamos. Četru dienu laikā festivāla aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 150 dalībnieki (solisti, dažādi ansambļi un kori). Kopskaitā tie bija aptuveni 3000 dziedātāju no Baltkrievijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Somijas un Ukrainas.

Festivālu rīkoja Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, sadarbībā ar Daugavpils Latviešu kultūras centru un St. Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu.

 

Ceļā uz Latvijas valsti: Latgolys Symtgadis kongress. Tautu forums Daugavpilī

6.maijā Daugavpilī notiks Tautu forums, kas veltīts Latgales simtgades kongresam. Forumā piedalīsies mazākumtautību nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji no visas Latvijas, valsts un pilsētu amatpersonas, Daugavpils Nacionālo kultūras biedrību pārstāvji, Goda daugavpilieši, pilsētas bērni un jaunieši un ikviens interesents. Tautu foruma Daugavpilī vienojošais motīvs „Ja tev ģerbonī sudraba cietoksnis”.

Foruma ietvaros notiks vairāki pasākumi, kuru laikā būs gan zinātniskie lasījumi un debates, gan arī neformālas sarunas, tiks piedāvāta iespēja piedalīties Baltā galdauta svētkos Vienības laukumā, kā arī redzēt dažādas koncertprogrammas. Foruma laikā notiks arī ozolu stādīšanas akcija „100 Latvijas simtgades ozoli” un pirmizrādi piedzīvos Latgales kongresa simtgadei veltīta teātra izrāde „Nūgrymušõ pile”, kuras pamatā ir ievērojama latgaliešu un latviešu kultūras un garīgā darbinieka, valstsvīra un literāta Franča Trasuna luga.

Forumu Daugavpilī rīko: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departaments, Daugavpils pilsētas dome , LAVKA, Latviešu kultūras centrs, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, SIA “Valsts Daugavpils Teātris”.

 

XV Starptautiskais pavasara džeza mūzikas festivāls „Jazz. Joy. Spring 2017” Ik pēc diviem gadiem Daugavpilī norisinās starptautiskais pavasara džeza mūzikas  festivāls, kas 2017.gadā svinēs savu 15 gadu jubileju. Festivālā piedalīsies kolektīvi (orķestri, diksilendi utt.) un solisti gan no Latvijas, gan no ārzemēm. Savu meistarību improvizēt un atklāt džeza mūzikas neatkārtojamo skanējumu koncertos un Jam – session pasākumos rādīs ne tikai jauni mākslinieki, bet jau plašai publikai pazīstami meistari.

 Kuplinot džeza mūziķu saimi, 2017. gada festivāla programmā iekļauti izcili džeza mūzikas meistari no Francijas, Itālijas, Latvijas, Lietuvas un Vācijas uzstāšanos.

Festivālu rīko Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde sadarbībā ar Daugavpils Latviešu kultūras centru.

 

Latgales novada vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu svētki

Daugavpils var lepoties ar izciliem deju kolektīviem, pateicoties kuru sasniegumiem pilsētas vārds ir izskanējis ne tikai ārpus pilsētas, bet arī valsts robežām. Popularizējot tautas deju tradīcijas un gatavojoties Latvijas Valsts simtgadei veltītajiem Vispārējiem dziesmu un deju svētkiem, Daugavpilī notiks jauns pasākums, kurā līdzās Daugavpils kolektīviem piedalīsies dejotāji ne tikai no visas Latgales, bet arī viesi no Kuldīgas (kopskaitā tiek plānoti 35 kolektīvi).

Svētkus rīko Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde.

 

Daugavpils pilsētas svētki

Svētku ietvaros notiks koncerti gan pilsētas mikrorajonos, gan pilsētas centrā – uz Rīgas ielas, Vienības laukumā, amatnieku tirdziņš un atrakcijas bērniem, notiks svētku gājiens, sporta sacensības un citas aktivitātes. Viens no visgaidītākajiem notikumiem parasti ir svētku salūts mūzikas pavadījumā, kas notiek Daugavas krastā.

Svētku ietvaros norisināsies arī IV Starptautiskais militārās mūzikas festivāls, kura laikā varēs redzēt kolektīvus no Horvātijas, Igaunijas, Nīderlandes, Polijas, Latvijas un Ukrainas.

 

III Starptautiskais kara vēstures rekonstrukcijas klubu festivāls “Dinaburg-1812”

Jau 3.reizi Daugavpils Cietoksnī norisināsies festivāls, kura mērķis ir popularizēt Daugavpils (Dinaburgas, Dvinskas) cietokšņa vēsturi un pilsētas tēlu, kopt kara vēstures rekonstrukcijas klubu un mantojuma saglabāšanas biedrību kultūru un tradīcijas, tādējādi veicinot tūrisma un uzņēmējdarbības attīstību Daugavpilī un popularizēt Daugavpils cietoksni kā unikālu tūrisma objektu Latvijas un Eiropas mērogā. Festivālā ir piedalījušies dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas, Polijas, kā arī Lielbritānijas. Savā neilgajā pastāvēšanas laikā festivāls ir ieguvis plašu popularitāti un ieinteresētību tā apmeklētāju vidū. Līdz ar to ir pieaugusi arī pilsētas popularitāte un ar katru gadu paplašinās arī festivāla aktivitāšu apjoms.

Festivālu rīko Daugavpils Tūrisma informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi.

 

Muzikālais augusts

2017.gada augustā jau 5.reizi norisināsies „Muzikālais augusts”, kad katrā mēneša ceturtdienā tiks piedāvāta visdažādāko žanru brīvdabas koncertu, brīvdabas kino un citu mākslas aktivitāšu programma. Neilgajā pastāvēšanas laikā šis pasākumu cikls jau ir paspējis iegūt plašu atsaucību skatītāju vidū un ir kļuvis par vienu no gaidītākajiem notikumiem Daugavpilī.

Pasākumu rīko Daugavpils Latviešu kultūras centrs.

 

 

VI Mūzikas un mākslas festivāls „Daugavpils ReStart 2017

Jau tradicionāli ar Rīgas iela svētkiem, kuru laikā ar dažādiem ielu koncertiem, akcijām, darbnīcām, izstādēm u.c. aktivitātēm ikvienam ir iespēja iepazīt Rīgas ielu arī neikdienišķā redzējumā, savu skanējumu septembrī uzsāk festivāls „Daugavpils ReStArt 2017”. Tā laikā veselu mēnesi tiks piedāvāta virkne augstas klases mākslinieku koncertprogrammu un izstāžu, būs iespēja iepazīties ar dažādu žanru, stilu, laikmetu mākslu un mūziku.

 Daudzveidīgo festivāla programmu kopā ar Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi un Daugavpils kultūras atbalsta biedrību nodrošina Daugavpils pilsētas kultūras centri un biedrības, dievnami, St.Broka Daugavpils Mūzikas vidusskola, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola „Saules skola” un Daugavpils reģiona mākslinieku asociācija.

 

 

XV Starptautiskais akordeona mūzikas festivāls un  X Jauno akordeonistu konkurss “Daugavpils 2017”

Oktobra mēnesī Daugavpilī norisināsies Starptautiskais akordeona mūzikas festivāls, kas ir vissenākais akordeona mūzikas festivāls Latvijā ar plašu dalībnieku un klausītāju auditoriju. Pēc tradīcijas tas notiek reizi divos gados un pulcē mūziķus no dažādām pasaules valstīm. 2017.gadā festivāls svinēs savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju. Tā koncertos klausītajiem būs iespēja dzirdēt dažādu žanru (klasiskā, tautas, džeza un estrādes) mūziku gan solistu, gan ansambļu un orķestru (kur vadošais instruments ir akordeons) izpildījumā.

Festivāla laikā tiks organizēts arī Jauno izpildītāju konkurss, kas arī svinēs savu jubileju – 10 gadus.

Festivālu kopā ar Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi organizē Daugavpils Latviešu kultūras centrs un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskola.

 

 

Nozīmīgākie valsts un pilsētas mēroga pasākumi 2017.gadā Daugavpilī:

 • Pilsētas svētki “Plašā Masļeņica”;
 • Pavasara koncerts „Veltījums sievietēm”;
 • „Solomona Mihoelsa dienas 2017” Daugavpilī, kas tika veltītas izcilā aktiera, režisora, pedagoga un sabiedriskā darbinieka S.Mihoelsa daiļradei;
 • Mākslas dienas Daugavpilī;
 • Dzejas dienas;
 • Lieldienu pasākums;
 • Līgo svētki Daugavpilī;
 • Slāvu kultūras dienas Daugavpilī;
 • Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 27.gadadienas svinības Daugavpilī;
 • Lāčplēša dienas un Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svinības ar lāpu gājienu;
 • Pilsētas svētku egles iedegšana, Otro Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas svētku pasākumi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------