Jautājumi domei

"Meita iestājās Stradiņa universitātē. Pašvaldība piešķir stipendijas medmāsām, kas paaugstina kvalifikāciju, topošajiem ārstiem- rezidentiem. Bet studentus, kas tikai sāk apmācības pilsēta gatava atbalstīt ar nosacījumu, ja viņi atgriezīsies strādāt dzimtajā pilsētā?"

Uzdod jautājumu!
Sākums | Sabiedrība | Kultūra »

Kultūra »

Kultūrai ir svarīga nozīme cilvēka personības veidošanās procesā –  tā  bagātina prātu un ir vitāli nepieciešama izdzīvošanai un labsajūtai, dod spēku un enerģiju ikdienas darbos un arī ticību nākotnei.

Viens no nozīmīgākajiem kultūras centriem Latvijā ir Daugavpils pilsēta, kur ikvienam daugavpilietim un pilsētas viesim tiek piedāvāts plašs, daudzveidīgs un kvalitatīvs kultūras pasākumu klāsts ar vietējo, citu pašvaldību un ārvalstu mākslinieku līdzdalību.

Pilsētas kultūras dzīves nodrošināšanā piedalās vairākas pašvaldības iestādes. Lielākās no tām ir: Daugavpils pilsētas domes kultūras pārvalde, Latviešu kultūras centrs, Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrs, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Krievu kultūras centrs, Kultūras pils, Baltkrievu kultūras centrs, Poļu kultūras centrs u.c. Visus pasākumus ar lielu interesi apmeklē ne tikai Daugavpils pilsētas iedzīvotāji, bet arī tūristi un viesi.

2014.gadā Daugavpilī notika virkne dažādu kultūras pasākumu: gan starptautiska mēroga festivāli, gan valsts un pilsētas mēroga pasākumi, kuros piedalījās pilsētas iedzīvotāji, kultūras un izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas, kultūras biedrības, pašvaldības un valsts organizācijas. Pasākumu norisēs aktīvi iesaistījās arī pilsētas mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi, kas kopumā ir vairāk nekā 40.

 

Lielākie kultūras pasākumi Daugavpilī 2014. gadā:

 • X Daugavpils Starptautiskais folkloras festivāls. Tajā piedalījās 18 kolektīvi no

Latvijas, Baltkrievijas, Krievijas un Gruzijas, kas dažādos koncertos un danču vakaros iepazīstināja pilsētas iedzīvotājus un viesus ar savu tautu tradicionālajām dziesmām un dejām. Festivāla ietvaros notika arī vairākas meistarklases, kuru laikā varēja apgūt mūsu senču ikdienā izmantotās prasmes – mūzikas instrumentu izgatavošanu no niedrēm, vissenāko sveču liešanas paņēmienu, kā arī apgūt latviešu tradicionālās dziedāšanas iemaņas;

 • Starptautiskais estrādes dziesmu izpildītāju atlases konkurss, kurā tika noteikti

uzvarētāji dažādās vecuma grupās, kas tālāk pārstāvēja Latviju Starptautiskajā mākslu festivālā “Slāvu bazārs Vitebskā – 2014” (Baltkrievija). Bērnu grupā tā bija Katrīna Paula Dīringa, savukārt pieaugušo grupā - Emīls Balceris. Konkursantu sniegumu vērtēja starptautiska žūrija. Konkurss tika rīkots sadarbībā ar Starptautiskā mākslu festivāla “Slāvu bazārs Vitebskā” (Baltkrievija) direkciju.

 • Daugavpilī pilsētas svētki „Pilsēta ar māju sajūtu” – svētki sākās ar koncertiem

pilsētas mikrorajonos: Grīvā, Jaunajā Forštatē, Ruģeļos, Ķīmiķu mikrorajonā un Cietoksnī. Svētku laikā varēja izbaudīt dažādu kolektīvu uzstāšanos, koncertus, ūdens šovu, piedalīties radošajās darbnīcās. Kultūras pilī varēja noklausīties Raimonda Paula koncertu, bet Vienības laukumā uzstājās grupa “Jumprava” un grupa “BI-2”.

 • 17.Baltijas valstu studentu  Dziesmu un deju

svētki „Gaudeamus”, kas notika 2014.gada 27.-29.jūnijā Daugavpilī. Festivala laikā pilsētā dažādos koncertos uzstājās augstskolu kolektīvi (kopā ap 5 000 dalībnieku) no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas. Svētki iesākās ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas mākslas augstskolu rektoru darbu izstādes atklāšanu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, labāko tautas deju ansambļu koncertu, simfoniskās mūzikas koncertu, kur kā solisti uzstājās Baltijas valstu mūzikas akadēmiju rektori, lāpu gājienu un atklāšanas pasākumu pie Marka Rotko Mākslas centra. Turpinājumā, koncertos pie Daugavpils Universitātes un tautas deju lielkoncertā Daugavpils Olimpiskajā centrā katra valsts rādīja savu sagatavoto nacionālo programmu. Svētku noslēgums ar apvienoto kori un kopīgu dejošanu norisinājās Stropu estrādē;

 • Latgales novada XIII Senioru dziesmu un deju festivāls pulcējās gandrīz

900 dejojošus un dziedošus seniorus no visiem Latgales novadiem. Tika pārstāvēti latviešu, krievu, baltkrievu, poļu un ukraiņu kolektīvi. Lielkoncertā Daugavpils Olimpiskajā centrā kopā ar labākajiem radošajiem kolektīviem piedalījās solisti Dainis Skutelis un Andris Baltacis;

 • III Starptautiskais Mūzikas un Mākslas festivāls „Daugavpils ReStArt 2014”.

Festivālu atklāja Rīgas ielas svētki, kuru laikā tika izgaismoti vēsturiskie nami, skanēja mūzika, notika gājēju ekskursijas, tika izvietoti jauni mākslas objekti, darbojās dzīvās skulptūras utt. Festivala turpinājumā veselu mēnesi norisinājās dažādi mūzikas un mākslas pasākumi, kas noslēdzās ar Latgales koru sadziedāšanos Vienības nama koncertzālē;

 • VIII Starptautiskais bērnu un jauniešu cirka festivāls „Parad Alle”. Festivālā

piedalījās 15 kolektīvi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Krievijas un Zviedrijas un tas tika iekļauts starptautiskā cirku festivālu sarakstā un guva atzinību Eiropā.

Nozīmīgākie valsts un pilsētas mēroga pasākumi 2014.gadā Daugavpilī:

 • Solomona Mihoelsa diena 2014 Daugavpilī, kas tika veltīta izcilā aktiera, režisora

pedagoga un sabiedriskā darbinieka S.Mihoelsa daiļradei;

 • Mākslas dienas Daugavpilī;
 • Dzejas dienas;
 • Lieldienu pasākums;
 • Līgo svētki Daugavpilī;
 • Slāvu kultūras dienas Daugavpilī;
 • Daugavpilī pilsētas svētki „Pilsēta ar māju sajūtu”;
 • Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 24.gadadienas svinības Daugavpilī;
 • Lāčplēša dienas un Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svinības ar lāpu gājienu;
 • Pilsētas svētku egles iedegšana, Otro Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas svētku pasākumi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------